Półautomat spawalniczy MIG/MAT zwany potocznie migomatem to niezbędne urządzenie stosowane w zakładach mechanicznych czy firmach budowlanych. Sprzęt przydaje się również do mniej profesjonalnych zadań, które chcemy wykonać, chociażby w przydomowym warsztacie. Jeśli z półautomatu korzystamy jedynie okazjonalnie, zamiast go kupować, zdecydowanie lepiej rozważyć opcję wynajmu. Przy wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na liczne parametry urządzenia, które dopasowane do warunków  zagwarantują nam efektywną pracę bez zbędnych przestojów.

Opłacalny wynajem

Półautomaty spawalnicze pozwalają na wykonanie nawet najbardziej złożonych konstrukcji metalowych czy tworzyw sztucznych. Radzą sobie zatem z rozmaitymi materiałami o odmiennej grubości.  Chociaż praca z nimi kojarzy się laikom raczej z wielkimi zakładami produkcyjnymi, tego typu urządzenia służą też do użytku prywatnego i w wielu sytuacjach bywają niezastąpione. Zakup migomatu to jednak duży wydatek, dlatego wszyscy stosujący go okazjonalnie i do pojedynczych zadań, powinni rozważyć możliwość wynajmu sprzętu. Takie rozwiązanie jest też całkowicie uzasadnione w przypadku małych firm, dla których inwestycja we własny półautomat nigdy się nie zwróci z powodu epizodycznych zleceń. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wypożyczać urządzenia mimo posiadania swego półautomatu. Wynajem stanowi zatem dobry sposób na oszczędność własnych zasobów. Mieszkańcy Krakowa i okolic w razie zaistnienia potrzeby wynajmu mogą skorzystać z oferty Budserwis Podsiadło Jerzy. Firma od lat wypożycza wysokiej jakości sprzęt spawalniczy, budowlany oraz elektronarzędzia, dostarczając towar pod wskazany adres. Zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej profilowi przedsiębiorstwa, proponującego ponad 2000 pozycji w 40 kategoriach.

Parametry półautomatu spawalniczego

Firmy świadczące wynajem migomatów, wychodząc naprzeciw oczekiwań klientów, oferują szeroki  wybór modeli. Osoby z dużym doświadczeniem raczej nie powinny mieć problemu z dokonaniem wyboru, decydując się na sprzęt, który w pełni spełni ich oczekiwania. Problem zaś mogą mieć wszyscy, którzy dopiero zaczynają swą przygodę ze spawaniem. Jaki sprzęt będzie zatem dobry dla amatora?

Planując działanie w przydomowym warsztacie, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres prądu spawania. Do półprofesjonalnych zadań wystarczy nam już sprzęt o mocy do 160 A, co pozwoli łączyć elementy o grubości 3-4 mm. Nie sposób ominąć faktu, że mniejszy amperaż przekłada się również na ograniczone wymiary urządzenia, wpływając na jego mobilność. Ściśle związany z dostępną mocą jest wyrażany w procentach cykl pracy sprzętu, który informuje jak długo z dziesięciominutowego przedziału czasu można spawać bez przerw prądem o określonym natężeniu. Według specjalistów do użytku hobbystycznego bądź amatorskiego nada się już półautomat z cyklem wynoszącym 20 %. Wybór sprzętu w dużej mierze zależy również od istniejących ograniczeń technicznych. Zanim wynajmiemy urządzenie zawsze warto sprawdzić, jaką sieć mamy do dyspozycji. Na bezpieczne podłączenie w domowych warunkach pozwala półautomat o układzie napięcia 230 V podpinany do sieci jednofazowej. Jeśli jednak automat ma posłużyć też do prac budowlanych, warto pokusić się o spawarki międzyfazowe, działające poprawnie bez względu na napięcie sieci.