Sprężyna to element znany każdemu z nas. Mają bardzo szerokie zastosowanie w różnego rodzaju przedmiotach użytkowych. Na rynku dostępna jest bardzo bogata oferta różnego rodzaju sprężyn. W produkcji tego elementu specjalizuje się firma Wytwórnia Sprężyn Grześkowiak Sp.j. Jakie są rodzaje sprężyn i czym się one od siebie różnią? Do czego mogą być wykorzystywane?

Rodzaje sprężyn

Wspomniane elementy występują w bardzo różnych konstrukcjach, z których korzystamy codziennie. Chociaż są to niewielkie elementy, ich popularność i wszechstronność jest ogromna. Produkcją różnego rodzaju sprężyn zajmuje się od wielu lat firma Wytwórnia Sprężyn Grześkowiak Sp.j. W swojej ofercie mają sprężyny:

  • naciskowe,

  • naciągowe,

  • skrętne,

  • kształtowe,

  • płaskie,

  • talerzowe

  • kształtowe.

Oprócz różnic w kształcie i materiale, z którego są wykonane, charakteryzują się one innym wzrostem siły w zależności od ugięcia i kąta obrotu. Dzięki temu mogą być wykorzystywane w różnych branżach.

Zastosowanie sprężyn

Najbardziej popularnym rodzajem są sprężyny naciskowe. Mogą one mieć formę walca lub stożka. Tego typu elementy wykorzystywane są nie tylko podczas produkcji maszyn, jak chociażby sprzęgła czy amortyzatorów, ale też w przemyśle meblarskim. Sprężyny znajdują się między innymi w kanapach i łóżkach. Z kolei elementy skrętne powszechnie stosowane są w mechanizmach bram garażowych, ale też w popularnych spinaczach do prania. Swoim wyglądem przypominają one agrafkę. Kluczowe jest, aby podczas produkcji korzystać z najwyższej jakości sprężyn. Wszelkie zaniedbania na etapie wytwarzania tych elementów, mogą powodować problemy z niewystarczającą trwałością. Wyłącznie producenci z odpowiednimi atestami są w stanie zapewnić sprężyny, które będą się wyróżniały dużą odpornością na wszelkiego rodzaju pęknięcia, ale też korozję. Dzięki temu będą w stanie przez wiele lat wykonywać swoją pracę, polegającą na elastycznych odkształcaniu się i powrocie do swojej pierwotnej formy.