Opakowania foliowe cieszą się w ostatnim czasie złą sławą. Korzystanie z nich wpływa na degradację środowiska naturalnego. Tak naprawdę winne nie są same opakowania, a ludzie, którzy utylizują je niezgodnie z zasadami. Prawie wszystkie gatunki folii można z powodzeniem poddawać recyklingowi, co ogranicza powstawanie odpadów z tworzyw sztucznych. Opakowania foliowe znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłowych. I to nie bez przyczyny. Jakie są ich największe zalety?

Szczelność i odporność na wilgoć

Z opakowań foliowych bardzo często korzystamy w domach. Kanapka zawinięta w folię typu stretch na dłużej zachowuje swoją świeżość, a przy tym nie jest narażona na działanie wilgoci i zanieczyszczeń takich jak np. kurz. Zalety tego typu opakowań dostrzegli też pracownicy branży gastronomicznej i spożywczej.  Przechowywane w lodówkach składniki, które służą do przygotowywania dań, bardzo często zabezpieczone są folią, która nie tylko chroni je przed utratą świeżości, ale też zabezpiecza przed przesiąkaniem innymi zapachami. W folie pakowane są także warzywa i owoce, w które zaopatrujemy się w sklepach. Przechowywanie ich w opakowaniach kartonowych byłoby nieefektywne, z uwagi na większą ilość miejsca, jaką trzeba byłoby wygospodarować na sklepowych półkach.

Duża elastyczność i wytrzymałość

Jak informuje specjalista z firmy Olek Folia, która trudni się produkcją opakowań foliowych na zamówienie – folia jest materiałem niezwykle rozciągliwym, a przy tym bardzo wytrzymałym. Dzięki temu stosowana jest chociażby w branży budowlanej. Opakowania foliowe skutecznie chronią nawet ciężkie produkty o niewymiarowych gabarytach. W ten sposób zabezpiecza się np. kostkę brukową, płytki ceramiczne czy dachówki. Folia zapewnia też stabilność produktów w opakowaniu zbiorczym. Dzięki temu nie doznają one uszkodzeń np. w czasie przeładunku czy transportu.

Bezbarwność i lekkość

Opakowania foliowe należą do najlżejszych opakowań, jakie dostępne są na rynku. W dodatku po zwinięciu zajmują niewiele miejsca i można korzystać z nich wielokrotnie. Folie można dowolnie formować, dopasowując ją do kształtów produktu, który chcemy w nią zawinąć. Znacząco usprawnia to proces pakowania. Ponadto opakowania foliowe – z racji swojej przejrzystości – umożliwiają szybką identyfikację produktu.  

Atrakcyjna cena

Opakowania foliowe są bardzo tanie, co zmniejsza koszty inwestycji związane z konfekcjonowaniem towarów. Mogą służyć zarówno jako opakowanie główne, jak i  jego wypełnienie. Niska cena folii związana jest z powszechnym wykorzystaniem tego materiału. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższej przyszłości miało się to zmienić.