Historia węglika spiekanego rozpoczyna się w Niemczech w 1914 roku. Wtedy to dwaj tamtejsi badacze opatentowali sposób wytopu „twardego metalu”, który ze względu na znaczną kruchość nie mógł być wykorzystywany w branży przemysłowej. Dopiero dekadę później Karl Schroter i Heinrich Baumhauer opracowali metodę, która w znacznym stopniu niwelowała kruchość węglika spiekanego, czyniąc go twardym, niczym diament. Prawa do tej metody zostały wykupione przez firmę Osram w roku 1923. Zaledwie cztery lata później na rynku pojawiły się pierwsze narzędzia wykonane z węglika spiekanego. Ekspert firmy Kolmet opowiedział nam w jakim celu wykorzystuje się go obecnie?

Węglik spiekany – sposób pozyskiwania i zastosowanie

Węglik spiekany jest materiałem kompozytowym. Otrzymuje się go w procesie metalurgii proszków takich jak wolfram, tytan, chrom, cyrkon, tantal czy niob. Węglik spiekany cechuje się dużą gęstością, a co za tym idzie – znacznym ciężarem. W ten sposób z łatwością można odróżnić go od innych materiałów, wykorzystywanych do produkcji narzędzi. Widia, bo tak też nazywany jest węglik spiekany, wyróżnia się nieprzeciętną wręcz odpornością na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Jest to materiał bardzo twardy i wytrzymały. Węgliki spiekane sprasowuje się przy pomocy wysokiego ciśnienia i wysokiej temperatury. Do łączenia różnorodnych, metalowych proszków potrzebne jest odpowiednie spoiwo. Tę rolę pełni zazwyczaj kobalt, nikiel lub wanad.

Ze względu na unikalne właściwości fizyczno-chemiczne węgliki spiekane powszechnie wykorzystywane są do produkcji końcówek do narzędzi. Mowa tu o piłach tarczowych, wiertłach i nożach tokarskich. Widia służą też do wyrobu matryc, wkładek do ciągadeł i walców do drutu. Węgliki spiekane radzą sobie doskonale z obróbką metali, betonu i kamienia.

Co zrobić ze zużytymi węglikami spiekanymi?

Wraz z biegiem czasu narzędzia wykonane z węglików spiekanych ulegają stępieniu. Można poddać je co prawda ostrzeniu, ale z uwagi na dużą twardość tego materiału jest to proces kosztowny i skomplikowany. Zdecydowanie łatwiej jest nabyć nową końcówkę. Co zatem zrobić z wyeksploatowanymi węglikami spiekanymi? Warto oddawać je do wyspecjalizowanych skupów, gdzie specjaliści zajmą się odzyskiwaniem metali, z których stworzono widie.

Najbardziej pożądany jest wolfram, który dominuje zresztą w procesie produkcyjnym węglików spiekanych. Recykling wolframu jest konieczny, by ograniczyć wydobycie rud tego pierwiastka z naturalnych złóż. Ponadto takie działania mają dobroczynny wpływ na środowisko.

- tłumaczy ekspert z firmy Kolmet.

 Warto też wspomnieć o tym, że łatwiej jest stworzyć nowe końcówki narzędzi z dostępnego węglika spiekanego, niż zacząć produkcję widii od zera. Każdy złom, który zawiera w sobie tego typu materiał kompozytowy, można z powodzeniem przekazać w ręce zawodowców.

Oferta firmy Kolmet

Przedsiębiorstwo Jolanty Chwedoruk działa od 1992 roku, a jego siedziba znajduje się w Sławacinku Starym w województwie lubelskim. Od początku działalności zajmuje się skupem złomu. Oferuje skup:

  • metali kolorowych,

  • metali stalowych,

  • metali żeliwnych,

  • miedzi,

  • mosiądzu,

  • brązu i stali stopowych.

Dodatkowo przyjmuje cynk, aluminium oraz ołów. Prowadzi także sprzedaż opon różnego typu samochodów osobowych oraz dostawczych, jak również ogumienia na specjalne zamówienia Klienta. Uzupełnieniem oferty firmy Kolmet jest międzynarodowy transport samochodowy.