Wysokosprawne instalacje chłodnicze to nowoczesne i energooszczędne systemy o wysokiej sprawności i wydajności. Odpowiednio dobrane rozwiązanie przekładają się na oszczędności wynikające z niskich kosztów eksploatacji urządzeń. Dzięki zaawansowanej automatyce możliwe jest wygodne sterowanie wszystkimi urządzeniami wchodzącymi w skład zestawu, a właściwie zaprojektowany układ sterowania pozwala na ograniczenie zużycia energii.

Czym charakteryzują się wysokosprawne instalacje chłodnicze?

Instalacja chłodnicza to armatura, która zapewnia odpowiednie warunki w halach produkcyjnych. Służy do zapewniania optymalnej temperatury i zawsze dostosowywana jest do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. W instalacjach chłodniczych stosuje się bezpieczne dla środowiska czynniki chłodzące. Zwykle jest to amoniak, węglowodory i dwutlenek węgla.

Wysokosprawne instalacje chłodnicze składają się ze sprężarek odpowiedzialnych za kompresję i zwiększanie ciśnienia czynnika chodzącego oraz rurociągów. W skład zestawy wchodzą także chłodnice, które kondensują parę wodną i wentylatory regulujące temperaturę pracy systemu, a także skraplacze odprowadzające ciepło do otoczenia. Cały system jest kontrolowany i regulowany za pomocą zaawansowanej automatyki. Projektant i wykonawca instalacji chłodniczych PROBON zawsze dostosowuje wdrażane rozwiązania do specyfiki działalności przedsiębiorstwa i wykorzystywanych technologii, co daje gwarancję oszczędnej i wydajnej eksploatacji.

Wysokosprawne instalacje chłodnicze powinny umożliwiać utrzymanie określonych warunków na terenie hali. Kluczowe jest zatem zachowanie założonych parametrów pracy, co jest osiągalne jedynie dzięki odpowiednio zaprojektowanym układom sterowania. Zaawansowane rozwiązania sprzyjają oszczędzaniu energii, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne.

Niezawodność i wydajność

Wysokosprawne instalacje chłodnicze powinny służyć w sposób niezawodny przez wiele lat. Niska awaryjność systemów jest osiągalna pod warunkiem doboru sprzętu o odpowiednich parametrach. Kluczową kwestią jest znajomość technologii produkcji. Właściwie zaprojektowany system ma zapewnić optymalny przebieg procesów wytwórczych w konkretnym przedsiębiorstwie. Przy projektowaniu systemów chłodniczych przyjmuje się określoną i właściwą dla danego zakładu wydajność a o zastosowanych rozwiązaniach w znacznej mierze decyduje wielkość instalacji. Ponadto projektanci uwzględniają możliwość późniejszej rozbudowy układu, co minimalizuje koszty modernizacji hali w przyszłości.