Do skutecznej terapii pacjentów w przychodniach, szpitalach i innych placówkach służby zdrowia wykorzystuje się poza farmaceutykami również gazy medyczne. Większość obiektów jest obecnie wyposażona w centralny system ich rozprowadzania. Wykonanie takich instalacji wymaga ściśle specjalistycznej wiedzy oraz przestrzegania surowych norm jakościowych. Pod tym względem oczekiwania spełni na przykład przedsiębiorstwo instalacyjne TAPI.

Eksperci od instalacji przemysłowych

Obiekty przemysłowe lub medyczne poza podstawowymi instalacjami, które są charakterystyczne także dla budynków mieszkalnych, potrzebują także specjalistycznych rozwiązań. Mowa na przykład o odprowadzaniu ścieków powstających jako produkt uboczny procesów technologicznych. W inny sposób musi zostać również wykonany na przykład system ogrzewania czy chłodzenia. Potrzebna jest zatem do tego znacznie szersza wiedza w tym obszarze, dlatego zajmują się tym wykwalifikowani fachowcy z przedsiębiorstwa instalacyjnego TAPI w Gdańsku. Od 1997 roku świadczy ona kompleksowe usługi w tym zakresie dla firm działających w różnych branżach.

Terminowa oraz rzetelna realizacja projektów przekłada się na nieustanne budowanie pozycji lidera rynku instalacyjnego na Pomorzu. Doświadczenie, nowoczesne zaplecze techniczne, a także wykorzystywanie najlepszych materiału sprawia, że pracownicy podejmują się nawet najbardziej skomplikowanych przedsięwzięć. Do takich z pewnością należą instalacje gazów technicznych, a w tym także medycznych. Czym powinny się one cechować, aby dostarczały medium o najwyższej czystości?

Charakterystyka instalacji gazów medycznych

Jak wiadomo, wszelkie placówki służby zdrowia muszą spełniać restrykcyjne normy, jeśli chodzi o zachowanie czystości. Powierzchnie muszą więc być łatwe do dezynfekowania, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się drobnoustrojów chorobotwórczych. Zasady sterylności dotyczą również instalacji, którymi dostarczane są gazy medyczne, a zwłaszcza tlen. Wykorzystywane komponenty do ich budowy – rury, złączki – nie mogą wchodzić w reakcję z transportowanym medium. Z tego względu wykorzystuje się elementy miedziane, które mają odpowiednie certyfikaty i są klasyfikowane jako wyroby medyczne. Poszczególne detale łączy się ze sobą natomiast poprzez lutowanie. Oczywiście na instalację składają się także odpowiednio skonfigurowane systemy zasilania oraz punkty poboru gazów, które obecnie najczęściej montuje się w panelach nadłóżkowych bądź kolumnach sufitowych.

Wykonanie tego rodzaju systemu nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim nawet najmniejszy błąd w projektowaniu czy późniejszym wykonawstwie może zaważyć na zdrowiu i życiu pacjentów czy też personelu placówki. Zatem do realizacji takiego przedsięwzięcia należy zatrudniać tylko ekspertów z właściwymi uprawnieniami jak ma to miejsce w przedsiębiorstwie instalacyjnym TAPI z Gdańska. Istotnymi elementami instalacji do gazów medycznych są bowiem także wszelkie zabezpieczenia w postaci urządzeń alarmujących, monitorujących, jak również filtry, pompy, sprężarki. Nie może także zabraknąć zasilania awaryjnego oraz rezerwowego. Nowoczesne systemy rozprowadzania opisywanych mediów są w dużej mierze zautomatyzowane i skomputeryzowane, co wpływa pozytywnie na ich wydajność oraz komfort eksploatacji.