Ceny energii elektrycznej od lat utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Minimalizowaniu kosztów związanych ze zużyciem prądu sprzyja montaż fotowoltaiki. Kupione panele zazwyczaj instaluje się na dachu danego budynku. Trzeba jednak przy tym pamiętać o doborze właściwego miejsca przymocowania ogniw tak, aby zapewnić całemu systemowi wydajność pracy na najwyższym poziomie. Poznaj więcej informacji na ten temat.

W którą stronę powinny być zamontowane panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne przechwytują energię słoneczną i przekształcają ją na prąd. Im większa ilość, wchłoniętych przez wspomniane ogniwa promieni świetlnych, tym więcej energii elektrycznej są one w stanie wyprodukować w relatywnie krótkim czasie. Mając to na uwadze, moduły solarne zazwyczaj instaluje się na południowej stronie dachu, gdzie poziom nasłonecznienia w ciągu dnia jest relatywnie najwyższy. Nie oznacza to jednak braku możliwości instalowania fotowoltaiki na dachach orientowanych w innym niż południowy kierunku. Panele słoneczne w Lublinie i innych miastach nierzadko montuje się także na zadaszeniach ustawionych w kierunku wschodnim i zachodnim. Zwykle ustawione w ten sposób moduły fotowoltaiczne produkują średnio o 20% mniej energii elektrycznej, niż ma to miejsce w przypadku ogniw ukierunkowanych na południe. Problem ten da się jednak relatywnie łatwo rozwiązać, decydując się na przymocowanie dodatkowych paneli tak na połaciach dachowych zorientowanych na zachód, jak i na wschód. Do takich instalacji zazwyczaj dobiera się falowniki o relatywnie niewielkiej mocy.

Kąt nachylenia dachu a skuteczność działania fotowoltaiki

Na efektywność pobierania energii słonecznej przez panele w znacznej mierze wpływa również kąt nachylenia dachu, na którym zamontowano daną instalację. O tym, jaką powinien mieć wartość wspomniany parametr, decyduje lokalizacja określonego obiektu. Systemy PV, które sprzedaje m.in. producent fotowoltaiki Adviser Solutions Polska, przy ustawieniu na południe w Polsce północnej odznaczają się najwyższą wydajnością działania przy kącie nachylenia dachu od 35 do 40 stopni. Dla Polski południowej analogiczne wartości wynoszą od 30 do 35 stopni. W przypadku orientacji fotowoltaiki w kierunku wschodnio-zachodnim kąt nachylenia dachu nie może przekraczać 30 stopni.