Zrobotyzowane stanowiska spawalnicze w produkcji wyrobów z metali

Materiał partnera
2019-10-01

Rozwój przemysłu ciężkiego i metalurgicznego jest ściśle związany z postępem technologicznym i dostępem do nowoczesnych zautomatyzowanych systemów spawalniczych. Dzięki częściowej komputeryzacji i możliwości sterowania produkcją przez człowieka pozwala na wykorzystanie jej do prac niezwykle precyzyjnych, podejmowania się zleceń w miejscach niebezpiecznych, bądź trudnodostępnych dla człowieka.

Nowoczesne zautomatyzowane systemy spawalnicze oparte są o spawanie maszynowe, przy wykorzystaniu znanych z manualnego spawania łukiem impulsowym technik:

·         Spawanie metodą MIG,

·         Spawanie metodą MAG,

·         Spawanie metodą TIG.

Zastosowanie zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych

Nowoczesne maszyny spawalnicze funkcjonujące bez bezpośredniego udziału człowieka wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie liczy się ponadprzeciętna jakość i powtarzalność spawu, dzięki zastosowaniu między innymi zrobotyzowanych stanowisk spawalniczych firmy PANASONIC.

Coraz częściej z usług firm zajmujących się profesjonalnym spawaniem elementów metalowych takich, jak firma Zakład Produkcyjny GUSMA, korzystają branże:

·         Motoryzacyjna,

·         AGD,

·         Medyczna,

·         Meblowa,

·         Spożywcza.

Zastosowanie zautomatyzowanych maszyn spawalniczych pozwala na:

·         Zachowanie stałych parametrów pracy,

·         Wysoką powtarzalność elementów,

·         Wysoką estetykę prac,

·         Odczyt błędów powstałych na linii produkcyjnej,

·         pomoc w procesie nadzoru jakością produkcji.

Korzyści ze zlecenia produkcji części do maszyn firmom spawalniczym

Spawanie jest sztuką, która wymaga nie tylko fachowej wiedzy, praktyki, ale ogromnej precyzji i skupienia, gdyż często obejmuje ona wykonywanie pracy w warunkach niebezpiecznych, z użyciem ognia i gazu. Produkcja maszyn i urządzeń technicznych przy użyciu maszyn spawalniczych pozwala na znaczne przyspieszenie terminu ukończenia prac oraz poprawia jakość wykonanych prac.

Dla podwykonawców poza znaczącym przyspieszeniem prac produkcyjnych nie bez znaczenia jest redukcja kosztów zatrudnienia, zapewnienia bezpieczeństwa pracy, jak i scedowanie kontroli jakości wyprodukowanego produktu na zleceniobiorcę. Aby cały proces przebiegał bez przestojów, decydując się na współpracę z firmą spawalniczą, należy sprawdzić nie tylko park maszynowy, jakim dysponuje, ale przede wszystkim na uprawnienia i praktykę techników nadzorujących pracę robotów spawalniczych. Muszą to być osoby nie tylko z ogromną wiedzą praktyczną na temat robotyki i automatyki w przemyśle, ale również mieć wiedzę specjalistyczną z zakresu spawalnictwa.

Opracowanie artykułu: