Oczywiste jest, że zależy nam na tym, aby nasze maszyny pracowały jak najszybciej, jak najdłużej i jak najwydajniej, czyli po prostu jak najlepiej. Nie byłoby to możliwe bez regularnego dostarczania im smaru. Bez niego szybko dochodziłoby do tarć, które z kolei powodowałyby błyskawiczną eksploatację maszyn. Można więc śmiało powiedzieć, że smar jest nieodzownym elementem ich funkcjonowania. W związku z rosnącą automatyzacją gospodarki najczęstszym stosowanym rozwiązaniem jest układ centralnego smarowania. Bywa on nieoceniony w miejscach, w których mamy do czynienia z dużą ilością maszyn, szczególnie takich, które mają wiele trudnodostępnych elementów.

Rodzaje centralnego smarowania

Centralne smarowanie dzieli się na kilka rodzajów. Wyróżniamy smarowanie natryskowe, impulsowe, liniowe i progresywne.

Dwa pierwsze, a więc smarowanie natryskowe oraz impulsowe stosuje się głównie do dostarczania smarku do otwartych punktów, takich jak np. bieżnie napędowe, łańcuchy czy prowadnice. Smarowanie natryskowe podaje środek smarny przy użyciu powietrza sprężonego na duże, dostępne miejsca. Jest to układ dość łatwy do obsłużenia i względnie niezawodny. Natomiast smarowanie impulsowe daje możliwość podania małej ilości smaru w konkretne miejsce. Cechuje się więc wysoką precyzją. 

Smarowanie liniowe dzielimy na jedno lub dwuliniowe. Kiedy maszyna ma zwartą budowę, wykorzystuje się smarowanie jednoliniowe. Często z takiego rozwiązania korzysta się w branżach takich jak spożywcza, papiernicza czy samochodowa. Przy maszynach większych lepsze będzie smarowanie dwuliniowe.

Smarowanie progresywne powinno być z kolei dobrym wyborem, kiedy mamy maszyny wymagające podawania smaru do wielu punktów, ale na stosunkowo małej powierzchni. Co istotne, takie punkty nie powinny mieć zbyt wielkiego zapotrzebowania na smar. Układ jest łatwy do obsługi, a koszt jego elementów nie jest zbyt wysoki.

Dla kogo to rozwiązanie?

To rozwiązanie idealne dla wszystkich tych, którzy mają w swoim wyposażeniu maszyny wymagające smarowania. W związku z postępującą automatyzacją gospodarki, mamy możliwość, aby taki układ sam podawał smar wtedy, kiedy jest to potrzebne i w takiej ilości, jaka będzie najbardziej odpowiednia.

Więcej na ten temat opowiada nam przedstawiciel firmy Vento z Krakowa.

Smar jest niezbędny do długiego i wydajnego funkcjonowania większości maszyn. Dlatego układy centralnego smarowania są rozwiązaniem dla niemal każdej gałęzi przemysłu. Stosuje się je w branżach takich jak spożywcza, papiernicza, samochodowa, meblarska czy budowlana. Konieczny jest również w przemyśle ciężkim i drzewnym, a także w wielu innych miejscach.