W szeroko pojętej metaloplastyce oraz obróbce materiałowej metali, jedną z najpopularniejszych technik jest ta dotycząca cięcia laserowego. Wyróżnia się ona błyskawicznością przeprowadzania procesu, niskimi kosztami eksploatacyjnymi maszyn, wysoką precyzją, a także uniwersalnością zastosowania. Dzisiaj cięcie laserowe jest wykorzystywane zatem wielokrotnie do obróbki blach. Czym jest jednak ta technologia i jakie ma zalety? Tego dowiesz się razem z nami.

Czym jest cięcie laserowe?

Cięcie laserowe to technologia polegająca na bezpośrednim oddziaływaniu wiązki laserowej na obszar szczeliny cięcia, o czym mówią trzy różne techniki. Pierwszą z nich jest metoda cięcia w stanie ciekłym metalu szczeliny cięcia. Drugą stanowi technika cięcia z odparowaniem metalu szczeliny cięcia, a trzecią technologia cięcia reaktywnego (egzotermicznego) w stanie ciekłym metalu szczeliny cięcia. We wszystkich tych rozwiązaniach o jakości cięcia decyduje zaś głównie jakość wiązki laserowej, która określona jest współczynnikiem jakości BPP. Ważne jest również dokładne dostosowanie technologii do obrabianego materiału, który wyróżnia się różną twardością, elastycznością, a także grubością. Przy planowaniu procesu cięcia laserowego zautomatyzowanego, półautomatycznego, lub też ręcznego, zawsze należy zatem przeanalizować wiele czynników, mających wpływ na ostateczną jakość i postać ciętego wyrobu.

Zalety lasera przy cięciu blach

Cięcie laserowe jest dedykowane dzisiaj dla różnych odmiennych materiałów, wśród których mogą być nie tylko metale, ale także tworzywa sztuczne. To jednak arkusze blach są dzisiaj jednak najczęściej obrabiane z wykorzystaniem wiązek laserowych. Jakie są jednak zalety owego lasera? Przede wszystkim gwarantuje on niebywałą precyzję, co do jednego milimetra. Powstała szczelina cięcia jest niewiele większa niż sama wiązka laserowa. Umożliwia to wycinanie bardzo misternych geometrii w dowolnym kształcie. Oprócz tego dokładność pozwala na wyeliminowanie stosowania później procesów wykańczających. Obróbka jest idealna, a w przypadku samego cięcia blach na różne mniejsze detale, pozwala na powstanie gotowych półproduktów. Technologia laserowa sprzyja zatem optymalizacjom kosztowym różnych procesów produkcyjnych.

 Do ważnej zalety należy również zaliczyć brak zużywania narzędzi. Maszyny do cięcia laserowego nie zużywają się, co umożliwia  oszczędzanie kosztów związanych z prowadzeniem działalności. Nic dziwnego, że dzisiaj pracowni metaloplastycznych jest w Polsce coraz więcej, a te obsługują nie tylko małe zamówienia, ale także te seryjne zlecone przez duże zakłady przemysłowe. Szeroką współpracę gwarantuje zatem między innymi Zakład Ślusarski BUJALSKI, który słynie z wycinania laserowego, gięcia blach oraz ze spawania konstrukcji.

Warto wiedzieć! Wysoką ekonomiczność procesu cięcia laserowego zapewniają również duże prędkości cięcia, nieosiągalne są one w takim dużym zakresie w technologiach cięcia plazmowego, cięcia strumieniem wody czy cięcia tlenem. Laser jest zatem najbardziej innowacyjną technologią metaloplastyczną.