Hydraulika siłowa to jedna z dziedzin technologii zajmująca się projektowaniem układów, które mają na celu przekształcenie energii potencjalnej lub kinetycznej cieczy w energię mechaniczną. Do  najpopularniejszych konstrukcji opartych na tego typu działaniu zaliczamy, chociażby pompy śrubowe bądź też silniki hydrauliczne typu SOK. Ich poszczególne elementy cechuje duża odporność na wysokie obciążenia i zanieczyszczenia, przez co pozwalają na pracę w trudnych warunkach.

Ewolucja hydrauliki siłowej

Chociaż początki hydrauliki siłowej datuje się na XVII wiek, to na jej gwałtowny rozwój musieliśmy poczekać do II Wojny Światowej, kiedy to na masową skalę stosowano olej jako ciecz roboczą. Pierwsze silniki typu SOK pojawiły się zaś w latach 70. ubiegłego stulecia i od tej pory poddawane są ciągłemu doskonaleniu. Dzisiaj wyposaża się je w rozmaite wersje wałów o końcówkach walcowych, stożkowych lub posiadających uzębienie ewolwentowe. Z biegiem lat nie tylko uszczelniono ich wyjścia, lecz także zajęto się zwiększeniem obciążenia promieniowego. Bogactwo dotyczy również kolektorów, wliczając w to urządzenia synchroniczne, jedno i dwubiegowe.

Warto zauważyć, że na polskim rynku nie odnajdziemy zbyt wiele przedsiębiorstw produkujących silniki typu SOK. Oprócz wykwalifikowanych konstruktorów oraz inżynierów potrzeba bowiem specjalistycznych przyrządów, a także pakietu dokumentacji techniczno-technologicznej. Firmą mogąca się pochwalić nowoczesnym parkiem maszynowym jest Hydraulic Motors mająca swoją siedzibę w Pruszczu Gdańskim. Jako jedna z nielicznych posiada ona pełne uprawnienia do oznaczania konstrukcji nazwą i logiem wiodącej marki Z.U.O. Hydroster.

Działanie i zastosowanie silników typu SOK

Silniki typu SOK stanowią, bez dwóch zdań, dobrą alternatywę dla urządzeń elektrycznych. Zaliczamy je do konstrukcji wolnoobrotowych o stałej objętości roboczej, określanej również jako chłonność. Ich prędkość zatem zależy tylko i wyłącznie od natężenia przepływu cieczy roboczej, którą jest olej hydrauliczny w zakresie temperatur 20-80°C. To właśnie on poddany wysokiemu ciśnieniu umożliwia wykorzystanie energii potencjalnej oraz jej zamianę w pracę, co odbywa się dzięki ruchowi obrotowemu wału.

Silniki siłowe działające odwrotnie do pompy hydraulicznej ceni się za wysoką niezawodność, dzięki czemu są one wykorzystywane do działań nawet w ekstremalnych warunkach. Zdecydowanie największy odbiorca tego typu konstrukcji to przemysł górniczy. Mało wrażliwe na pyły silniki SOK stosowane są w napędach ruchu obrotowego różnego rodzaju wiertnic, wciągarek, mieszadeł czy transporterów. Technologia ta zaznacza swoją obecność również w motoryzacji, energetyce, hutnictwie, budownictwie, przemyśle stoczniowym oraz innych sektorach związanych z produkcją wykorzystującą nowoczesne instalacje maszynowe.