Samo pojęcie „retencja wody” można często usłyszeć w wielu programach przyrodniczych oraz ekologicznych. Coraz częściej pojawiają się również artykuły na ten temat. Czym jest ten proces i dlaczego jest taki ważny dla polskiej przyrody? Jak skutecznie gromadzić zasoby wody i nie dopuścić do katastrofy ekologicznej? O tym, na czym polega retencja wody, powinien wiedzieć każdy!

Retencja wody – na czym polega proces?

Głównym zadaniem systemów retencyjnych jest gromadzenie wody oraz przetrzymywanie jej przez dłuższy czas w określonym środowisku. Dotyczy to zarówno zbiorników sztucznych, jak i naturalnych, na których montuje się specjalne zapory. Proces ten ma ogromne znaczenie dla naszej przyrody. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy zasoby wodne są w Polsce bardzo małe i ekolodzy szacują, że mogą coraz częściej pojawiać się długotrwałe susze. Żeby zapora retencyjna było skuteczna i bezpieczna dla środowiska, musi zostać zbudowana we właściwy sposób. Jednym z polecanych producentów gumowych zapór wodnych jest firma Aqua-Tech. Natura stworzyła również swoich własnych budowniczych – bobry. To właśnie na nich wzorował się człowiek, tworząc pierwsze zapory! I to właśnie obowiązkiem człowieka jest racjonalne dbanie o zasoby wodne.

Jakie są zalety systemów retencyjnych?

Systemy retencyjne mają wiele zalet, wśród których trzeba wymienić przede wszystkim:

  • uwilgotnienie określonych siedlisk, dzięki podniesieniu poziomu wód gruntowych,
  • możliwość sterowania szybkością odpływu wód powierzchniowych,
  • rozwój różnorodności biologicznej danego terenu,
  • gromadzenie wody w celu pojenia dzikich zwierząt,
  • gromadzenie wody do gaszenia pożarów.

Woda może być wykorzystywana nie tylko do ochrony naturalnego środowiska, ale również w celach gospodarczych. Wysokiej jakości zapora retencyjna pozwala na precyzyjne przepuszczanie planowanej ilości wody, dzięki czemu nad całym procesem ma się niemalże stuprocentową kontrolę.

Czy grozi nam susza?

O zbliżających się suszach ekolodzy mówią już od kilka lat i nie da się ukryć, że z każdym sezonem rolnicy zauważają coraz większy deficyt wód gruntowych. Znacznemu ograniczeniu ulegają również wody powierzchniowe, co dla wielu osób jest lepszym wyznacznikiem, gdyż można to zauważyć już na pierwszy rzut oka. Żeby wody w środowisku nie ubywało zbyt szybko, warto zadbać o racjonalne gospodarowanie nią. Z roku na rok coraz więcej terenów jest osuszanych pod budowę lub pola uprawne. Zbiorniki retencyjne są jednym z najkorzystniejszych rozwiązań i mają dla polskiej przyrody ogromne znaczenie.