Węże techniczne są wykorzystywane we wszystkich gałęziach przemysłu, dlatego warto wiedzieć, jakie typy można wyróżnić i czym będą się charakteryzowały. Mogą stanowić wyposażenie niezależne lub część profesjonalnych maszyn. Bez względu na rodzaj, powinny być zawsze wykonane z solidnych surowców i przede wszystkim szczelne. Do czego zwykle stosuje się węże PCV, gumowe, spiro PUR oraz strażackie?

Węże PCV

Jedną z najszerszych grup węży technicznych są te wykonane z polichlorku winylu. Można wśród nich wyróżnić takie rodzaje jak:

  •     Zwykłe – jak sama nazwa wskazuje, jest to podstawowy, dość uniwersalny typ o zróżnicowanej długości i średnicy.
  •     Olejoodporne – bardzo często są łączone z grupą węży zwykłych. Ich średnica wynosi od 3 do 25 milimetrów.
  •     Do sprężonego powietrza – nieco szersze, dodatkowo wzmocnione stylonem.
  •     Do substancji chemicznych – między innymi środków ochrony roślin. Muszą być odporne na działanie stężonych substancji zawartych w pesty-, herbi- i fungicydach.
  •     Ogrodnicze – znane każdemu, kto posiada własny ogródek. Doskonale sprawdzają się do nawadniania terenu.

W obrębie węży PCV istnieją również ssawno-tłoczone, które często są stosowane do tłoczenia wody pitnej oraz płynnych artykułów spożywczych, na przykład mleka, napojów lub piwa.

 

Szeroki wybór węży technicznych można znaleźć między innymi w ofercie hurtowni Technozbyt, której główna siedziba znajduje się na terenie Gdańska. Firma od ponad 25 lat zajmuje się dostarczaniem wysokiej jakości artykułów technicznych, wykonanych z różnego rodzaju tworzyw sztucznych – od tekstyliów, przez gumę, aż po wyroby metalowe.

Węże z innych tworzyw

Węże techniczne są produkowane także z innych materiałów niż polichlorek winylu. Pierwszy rodzajem są węże gumowe równie popularne, jak PCV. Można używać je do przepływu wody zarówno zimnej, jak i ciepłej do nawet 100 stopni Celsjusza. Nie powinno się ich stosować do wody pitnej. Drugi często wykorzystywany typ węży, które służą do pompowania cieczy, to węże strażackie. Znajdują zastosowanie w inżynierii wodnej oraz lądowej, ochronie przeciwpożarowej oraz górnictwie. Mogą mieć wkładkę poliuretanową lub gumową, która toleruje o wiele wyższy zakres temperatur.

 

Ostatnim powszechnie znanym rodzajem węży technologicznych są spiro PUR o charakterystycznej, lekkie konstrukcji. Mimo cienkiej warstwy poliuretanu nie ulegają pękaniu, dzięki wzmocnieniu ze stalowego drutu pokrytego miedzią. Są elastyczne i odporne na zginanie, bardzo często stosowane jako część maszyn odpylających.