Formy wtryskowe są powszechnie stosowane w wielu zakładach produkcyjnych. Wykorzystuje się je chociażby w branży motoryzacyjnej, gdzie służą jako „szkic” do tworzenia najróżniejszych części samochodowych. Produkty z tworzyw sztucznych stosowane są obecnie na szeroką skalę. Wyróżniają się nie tylko sporą trwałością, ale też wysokimi walorami estetycznymi, w dodatku nie kosztują wiele. Dzięki formom wtryskowym możliwe jest nadanie tworzywom sztucznym określonego i powtarzalnego kształtu. Na czym polega formowanie wtryskowe?

Kształtowanie tworzyw sztucznych

Formowanie wtryskowe jest jedną z najpopularniejszych metod kształtowania tworzyw sztucznych. Technika ta polega na wtryskiwaniu roztopionego tworzywa do wybranej formy, gdzie materiał zastyga. Na taki proces składa się kilka etapów. Upłynnione tworzywo sztuczne umieszcza się w przygotowanym wcześniej odlewie. Wypełnioną formę schładza się w odpowiedniej temperaturze lub – wręcz przeciwnie- dodatkowo ogrzewa. Po zestaleniu się tworzywa następuje otwarcie bloków formy i usunięcie wypraski przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Kolejnym etapem jest szczelne zamknięcie i zabezpieczenie wykonanego odlewu oraz – w razie konieczności- oczyszczenie formy wtryskowej, która posłużyła do jego stworzenia. Jak informuje ekspert z firmy Apaform, która specjalizuje się w produkcji form wtryskowych różnego typu- bywa, że formy mają bardzo złożoną konstrukcję, ich zadanie nie polega jednak tylko na tym, by nadać tworzywu pożądany kształt. Narzędzie to służy także do równomiernego odprowadzania ciepła z upłynnionego materiału. Każda forma wtryskowa musi też spełniać określone normy i wymogi, dzięki czemu jej stosowanie jest całkowicie bezpieczne, zapewnia ciągłość produkcji oraz niezmienną wysoką jakość tworzonych w ten sposób artykułów.

Zastosowanie form wtryskowych

Formy wtryskowe wykorzystuje się w wielu branżach przemysłowych. Jak już wspomniano- liderem wśród nich jest branża motoryzacyjna. Przy pomocy form wtryskowych możliwa jest produkcja części silnikowych, obudowy akumulatorów, uchwytów, konsoli czy obudów kolumny kierownicy. Dzięki tym narzędziom powstają również zderzaki, nadkola, listwy progowe oraz osłony. Tworzywa sztuczne świetnie sprawdzają się również w roli wyposażenia kuchennego czy łazienkowego. Z racji tego, że są łatwe do utrzymania w czystości, stosowane są także w placówkach medycznych. Stworzone przy pomocy form wtryskowych produkty wykorzystywane są też w branży budowlanej i sportowej.

Dziś ciężko wyobrazić sobie produkcję niektórych towarów bez zastosowania form wtryskowych. Aby jak najlepiej spełniały one swoją rolę tworzy się je z pieczołowitą starannością z wysokiej klasy materiałów. Zapewnia im to trwałość i nieprzeciętną wydajność.