Transportowanie opakowań zbiorczych na paletach to popularne rozwiązanie. Nie tylko w przypadku magazynowania i transportu wewnętrznego, ale również zewnętrznego. Palety powinny być nie tylko tanie, lecz przede wszystkim solidne, aby nie uległy zniszczeniu np. podczas przewożenia wózkiem widłowym. Gdzie kupić tanie palety i na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Cena a jakość

To właśnie te dwa elementy najtrudniej ze sobą pogodzić. Tanie palety są zwykle słabej jakości i drewno może pękać podczas transportowania. Bardzo często prowadzi to do zniszczenia towarów i narażenia przedsiębiorstwa na starty finansowe. Żeby palety były trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, najlepiej kupować je u zaufanego sprzedawcy. Jednym z polecanych miejsc, które oferuje doskonałe palety w atrakcyjnych cenach, jest firma Tom-Palex, której siedziba znajduje się w Karpinie na terenie województwa mazowieckiego. Nie warto decydować się na palety z podejrzanego źródła, zwłaszcza wtedy, kiedy zamawia się większą ilość. Ogromny wpływ na jakość palet mają różnego rodzaju błędy produkcyjne i wady drewna, które u profesjonalnych producentów są niedopuszczalne.

Wielkość i normy

Kupowanie palet u dobrego sprzedawcy to nie tylko gwarancja wysokiej jakości, ale również spełnienia wszelkich norm dotyczących bezpiecznego magazynowania i transportowania towarów. W dzisiejszych zakładach produkcyjnych, firmach transportowych i magazynach stosuje się najczęściej:

  • Europalety – wymiary 80x120 cm.
  • Palety przemysłowe – wymiary 80x120 cm lub 100x120 cm.
  • Palety jednorazowe – są wyjątkowo lekkie.

Wymiary i inne charakterystyczne cechy palet powinny być zawsze dostosowane do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Paleta musi bez problemu utrzymać ciężar towarów i nie ulegać zniszczeniu nawet podczas jej wielokrotnego transportowania z miejsca na miejsce.

Drewno czy tworzywa?

Na rynku można znaleźć nie tylko palety drewniane, ale również z tworzywa sztucznego. I choć te drugie o wiele lepiej znoszą niesprzyjające warunki środowiska (np. wilgoć), nie są zbyt lubiane przez przedsiębiorców. Mają dwie dość istotne wady – są dość drogie i nie sprzyjają środowisku naturalnemu. Podczas produkcji palet z tworzyw sztucznych powstaje wiele odpadów i gazów cieplarnianych. Plastik zmora dzisiejszych czasów i stanowi ogromne obciążenie dla natury. Palety drewniane powstają z drewna legalnie pozyskiwanego. Ich produkcja jest zatem w pełni bezpieczna. Uszkodzone palety można poddać renowacji lub przeznaczyć na inny cel m.in. drewno opałowe.