Nawozy wieloskładnikowe stanowią jedno z najbardziej uniwersalnych rozwiązań, jeżeli chodzi o zapewnienie roślinności odpowiedniej ilości mikroelementów i substancji odżywczych. Przed zakupem konkretnego produktu warto jednak zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi jego składu oraz okresu, w którym powinien zostać zastosowany. Co konkretnie trzeba wiedzieć na ten temat?

W jakich postaciach występuje nawóz wieloskładnikowy?

Ogromne zainteresowanie nawozami wieloskładnikowymi wynika przede wszystkim z łatwości ich aplikacji. Aby proces ten mógł przebiegać jak najsprawniej, produkty wytwarzane są nie tylko w postaci charakterystycznego granulatu, ale także w formie płynu lub zawiesiny. Nawozy tego typu w zdecydowanej większości przypadków zawierają przynajmniej 2 z 3 najważniejszych składników. Mowa tutaj oczywiście o azocie, potasie lub fosforze. Pod względem działania nawozy wieloskładnikowe dzielą się na standardowe, czyli doglebowe oraz dolistne. Te drugie poza składnikami pokarmowymi, bardzo często zawierają również środki powierzchniowo czynne poprawiające nawilżenie liści, a także biostymulatory.

Badania przeprowadzone przez specjalistów z branży wyraźnie udowadniają, iż nawożenie dolistne cechuje się o około 30% szybszym działaniem i przynosi pożądane rezultaty. Z pewnością trzeba wspomnieć o tym, iż niezwykle istotną zaletą nawozów wieloskładnikowych jest ich szeroka dostępność oraz atrakcyjna cena. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno przez osoby prowadzące przydomowy ogródek, jak i większe gospodarstwo. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czym sugerować się podczas wyboru nawozu?

Obecnie na rynku asortymentowym klienci mogą zderzyć się z ogromną ilością różnego rodzaju nawozów wieloskładnikowych. Zasadnicze różnice między nimi wynikają przede wszystkim z koncentracji i proporcji wykorzystanych składników pokarmowych. Za spore ułatwienie trzeba uznać jednak fakt, iż w sprzedaży dostępne są nawozy przeznaczone do konkretnych grup roślin, w tym głównie do roślin kwitnących, upraw warzywnych, azalii, storczyków, iglaków, a nawet trawników.

Skuteczne nawożenie roślin w największej mierze zależy od jakości zastosowanych składników. Aby mieć pewność, że nawóz nie będzie wywoływał żadnych skutków ubocznych, z pewnością warto zwrócić uwagę na najbardziej renomowanych producentów takich jak firma Agri-Mag. Z praktycznego punktu widzenia bardzo przydatna może okazać się informacja dotycząca tego, że ze względu na marginalną zawartość azotu, nawozy wieloskładnikowe – w przeciwieństwie do innych rozwiązań – mogą być stosowane od końca lata do początku jesieni. Ich głównym zadaniem jest poprawienie odporności roślin na niekorzystne czynniki.