Planując sprzedaż bydła, warto zastanowić się nad współpracą z firmą trudniącą się profesjonalnym skupem. Należy jednak spełnić wcześniej określone warunki. Przede wszystkim zwierzęta muszą być utrzymane w dobrej kondycji, co jest możliwe dzięki przestrzeganiu standardów hodowlanych. W przypadku braku przeciwwskazań gospodarze mogą liczyć na szybkie pozbycie się żywca w korzystnej dla siebie cenie. Co ważne, załatwiane są za nich liczne formalności.

Od czego zależy cena żywca?

Cena za kilogram żywca uzależniona jest od kilku istotnych czynników. Eksperci branżowi przede wszystkim zaliczają bydło do jednej z sześciu kategorii, która określa ich rodzaj, wiek, a także wagę. Dla uproszczenia kategorie oznaczone są za pomocą liter.  Dla przykładu tzn. młodzież, czyli jałówki i buhajki o masie do 300 kg należą do kategorii ,,IR’’, zaś wolce będące wykastrowanymi buhajami przydziela się do kategorii ,,C’’.

Waga zwierząt to jednak nie wszystko. Jako że dwie sztuki żywca o zbliżonej masie mogą mieć różną zawartość mięsa, wprowadzono wskaźnik wydajności rzeźnej. Proces weryfikacji tych parametrów nie należy do łatwych zadań i  przeprowadza się go wizualnie. Doświadczeni pracownicy skupu dokładnie oceniają poszczególne części ciała zwierzęcia (tułów, biodra, plecy, łopatki), przez co mogą określić grubość warstwy mięśniowej oraz tkanki tłuszczowej. Stosunek procentowy masy tuszy mięsnej do masy ciała bydła mięsnego oscyluje w granicach 65-72%. Aby uzyskać gwarancję poprawnie przeprowadzonej oceny, warto skorzystać z usług firm cieszących się dobrą opinią i polecanych przez wielu hodowców. Takim przedsiębiorstwem jest zdecydowanie Grześ - Pol Grzegorz Ogrodnik.

Zalety współpracy ze skupem bydła

Firmy trudniące się skupem bydła prowadzą działalność na szeroką skalę. Decydując się na współpracę z nimi, gospodarze mogą liczyć na znaczne wsparcie. Tego typu przedsiębiorstwa pomagają w skompletowaniu dokumentacji, a także wyrejestrowaniu bydła z baz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Co więcej, zajmą się również badaniami weterynaryjnymi. Nie trzeba ponadto martwić się kwestią transportu zwierząt, który stanowi newralgiczny element całej transakcji. Skupy posiadają odpowiednio dostosowane pojazdy umożliwiające bezpieczny przewóz nawet do kilkudziesięciu sztuk bydła. W samochodach prowadzonych przez doświadczonych kierowców mają one zapewnione humanitarne warunki, przez co nie są narażone na dodatkowy stres. Sprzedaż w skupie stanowi dobre rozwiązanie dla hodowców również z ekonomicznego punktu widzenia. Firmy rozliczają się wedle preferencji dostawców, na co rzadko można liczyć w przypadku kupców indywidualnych. Gospodarze mają więc do wyboru płatność gotówką bądź przelewem nie tylko za wagę żywca, lecz także wagę poubojową, którą określa się jako WBC (Waga Bita Ciepła).