W dzisiejszym czasie coraz częściej korzystamy z możliwości, jakie daje nam technologia. Przenośne stoiska gastronomiczne na plaży, w parkach czy przy marketach to już standard, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Spacer po parku w letni dzień i możliwość kupienia loda to niemalże oczywistość. Tego typu rozwiązania, co jest oczywiste, wymagają stałego dostępu do prądu, co umożliwiają agregaty prądotwórcze. Jak wybrać najlepszy? Zapraszam do lektury.

Dla kogo agregaty?

Okazuje się, że nie tylko gastronomia szeroko wykorzystuje dobrodziejstwa, jakie daje agregat prądotwórczy, pozwalający na swobodną pracę w warunkach polowych. Także wszelkiego rodzaju automaty z napojami, dmuchane zamki na festynach, przenośne bankomaty i inne podobne tymczasowe rozwiązania wymagają prądu niemalże znikąd. Najważniejsze jest jednak ratowanie życia i zdrowia człowieka.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że szpitale i przychodnie są często wyposażone w bardzo wydajne agregaty prądotwórcze, które włączają się automatycznie w razie awarii. Umożliwia to utrzymanie przy życiu ciężko chore osoby po operacji, w śpiączce, inkubatory i respiratory, a także monitowanie pracy serca i stanu zdrowia, które w szpitalach jest standardem. W trakcie awarii prądu przeprowadzane są bez problemu operacje.

Często znaleźć go można także na budowie. Coraz bardziej popularne jest po prostu posiadanie własnego agregatu w razie awarii sieci dostawczej, wichury i przerw w dostawie prądu.

Jak działa agregat prądotwórczy?

Samym sercem agregatu jest silnik, który działa na benzynę, ropę lub gaz skroplony oraz prądnica, czyli urządzenie zmieniający energię kinetyczną wytwarzaną przez tłoki droga indukcji na prąd. W dalszej kolejności prąd jest przekazywany do wybranego fragmentu sieci (jak w szpitalach) w przypadku awarii lub też bezpośrednio do podpiętego urządzenia.

Jakie są rodzaje agregatów?

Są dwa podstawowe rodzaje agregatów. Ten do użytku domowego - jednofazowy, 230 v, wystarczy do podtrzymania zwykłego sprzętu rtv i agd. Z kolei agregaty trójfazowe, 400 v, czyli agregaty na siłę z czteropinowym wtykiem, to już profesjonalny sprzęt do zadań specjalnych. Poza napięciem ważne jest też sprawdzenie, jaką moc ma dany agregat. Warto więc policzyć jakiej mocy będziemy potrzebować, aby uruchomić pożądane przez nas sprzęty, może się okazać, że nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak dużo mocy potrzebują niektóre urządzenia. Warto spojrzeć też na koszty- najtańsze będą agregaty akumulatorowe, campingowe, najdroższe z silnikami diesla.

Czy agregat ma tę moc?

Moc jest zawsze umieszczona na tabliczce znamionowej danego urządzenia i określona jest w kW. Niektóre agregaty mają podaną moc przy obciążeniu 75-procentowym, inne przy pełnym- warto doczytać, co dokładnie ma na myśli producent. Można też doradzić się specjalistów - Centrum Elektroniki Stosowanej CES sp. z o.o.  Oferuje szeroki wybór agregatów prądotwórczych i profesjonalną pomoc przy wyborze sprzętu. Pamiętaj o tym, żeby oszacować ilość mocy potrzebną do wyposażenia w prąd łącznie wszystkich urządzeń. Dla bezpieczeństwa można uznać, że dla większości urządzeń moc znamionowa to połowa ogólnie potrzebnej mocy.