Montaż i przegląd instalacji elektrycznej to usługi, z których korzysta niemal każdy. Mogą one być przeprowadzone tylko i wyłącznie przez odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Żeby wybić swoją firmę w branży energetycznej, warto, aby jej właściciel oraz pracownicy mieli ukończone odpowiednie kursy i szkolenia. W jaki sposób można rozwijać swoją działalności, aby wyróżniać się spośród innych?

Które kursy warto ukończyć?

Wszystko zależy od zakresu działania firmy. Wśród najważniejszych kursów kwalifikacyjnych można wymienić przede wszystkim te, które wiążą się z dozorem i eksploatacją urządzeń energetycznych:

  • Grupa E1 i D1 – sieci, urządzenia i instalacje energetyczne wytwarzające, przesyłające i zużywające energię elektryczną
  • Grupa E2 i D2 – urządzenia zużywające ciepło, paliwa stałe i płynne oraz przetwarzające i przesyłające ciepło
  • Grupa E3 i D3 – sieci, urządzenia i instalacje gazowe, służące do wytwarzania, przetwarzania, przesyłania i magazynowania oraz zużywające paliwa gazowe.

Powyższe kursy można ukończyć między innymi w NOT, czyli Beskidzkiej Radzie Federacji Stowarzyszeń Naukowo Technicznych, która mieści się w Bielsko-Białej.

Grunt to zaufanie!

Klienci firm zajmujących się instalacja i kontrolą urządzeń energetycznych zwykle narzekają na nierzetelne świadczenie usług. Żeby zdobyć zaufanie klientów, należy przestrzegać podstawowych zasad. Pierwsza z nich jest oczywiście solidne i bezpieczne wykonanie instalacji. Im mniej reklamacji, tym więcej zadowolonych i stałych klientów zyska Twoja firma. Drugą zasadą jest oczywiście terminowość, która w branży instalacyjnej bardzo często jest spychana na dalszy plan. Należy dobrze ocenić sytuację i wyznaczyć rzeczywisty termin, w którym prace zostaną zakończone. Wiele osób zwraca uwagę również na cenę, która powinna być dostosowana do jakości. Warto znaleźć producentów, którzy dostarczą najwyższej jakości materiałów instalacyjnych w atrakcyjnych cenach. Liczy się też to, co zostało podkreślone na samym początku, czyli doświadczenie ekipy oraz jej wysokie kwalifikacje. Egzaminy kwalifikacyjne są gwarancją na to, iż pracownicy zostali odpowiednio przeszkoleni i mają uprawnienia do wykonywania niezbędnych czynności, związanych z montażem oraz kontrola instalacji energetycznych.

Czego unikać?

 Należy być ostrożnym przede wszystkim podczas zatrudniania nowych osób. Trzeba dokładnie kontrolować to, kogo przyjmuje się w swoje szeregi. Każdy pracownik powinien być odpowiednio przeszkolony z zakresu przepisów BHP. W przypadku zatrudniania osób bez doświadczenia powinieneś zadbać o to, aby w okresie próbnym mogła je nabyć, a także ukończyć dodatkowe szkolenia kwalifikacyjne. Nowi pracownicy nieposiadający odpowiednich uprawnień, nie mogą wykonywać zadań, które wymagają fachowej wiedzy oraz umiejętności.