Właściciele firm muszą zadbać o to, aby budynek był nie tylko w pełni bezpieczny, lecz również komfortowy dla pracowników. Zapewnienie właściwych warunków pracy to obowiązek każdego pracodawcy. Z pomocą przychodzą nowoczesne instalacje i elementy automatyki budynkowej. Czym jest innowacyjny system BMS i czy warto zastosować go w budynku firmowym?

Przydatne instalacje

Żeby budynek firmowy był funkcjonalny i komfortowy dla pracowników, powinien zostać wyposażony w niezbędne instalacje. Wśród najważniejszych można wymienić:

  • Instalację elektryczną – łącznie z właściwym oświetleniem, które będzie dostosowane do przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń. Światło powinno być bezpieczne dla wzroku.
  • Ogrzewanie, klimatyzację i wentylację – powietrze w miejscu pracy powinno być czyste i o właściwej temperaturze. W dzisiejszych czasach nie można wyobrazić sobie braku klimatyzacji, zwłaszcza w okresie letnich upałów. Odpowiedni mikroklimat pomieszczeń to lepszy komfort pracy, a co za tym idzie, również większa wydajność pracowników.
  • Systemy bezpieczeństwa – przede wszystkim system przeciwpożarowy i alarm antywłamaniowy. W miejscach szczególnie narażonych na kradzieże (np. sklepach lub magazynach), warto założyć również monitoring.

Obsługa wszystkich instalacji osobno może być skomplikowana i pracochłonna. Konieczne będzie wyznaczenie kilku osób, które będą odpowiedzialne za kontrolę poszczególnych systemów. Nowoczesne firmy zajmujące się automatyków budynkową mają na to odpowiedź – warto wdrożyć w swoim przedsiębiorstwie innowacyjny system BSM, dzięki któremu obsługa instalacji będzie o wiele łatwiejsza i bez problemu poradzi sobie z nią jeden pracownik.

System BMS

Wdrażaniem kompleksowego systemu BMS oraz jego serwisem zajmuje się między innymi przedsiębiorstwo Automatyka Asist - Andrzej Majewski. Na czym polega system? Skrót pochodzi od angielskiej nazwy Building Management System, co w tłumaczeniu na język polski oznacza „System Zarządzania Budynkiem”. Dzięki niemu możliwe jest zintegrowanie ze sobą wszystkich wspomnianych wcześniej instalacji, aby łatwo nimi sterować. Istnieją dwa podstawowe podsystemy zarządzania funkcjami technicznymi. Pierwszy dotyczy zasilania oraz sterowania instalacją elektryczną, natomiast drugi funkcjonuje w obrębie instalacji wpływających na komfort np. klimatyzacji lub nagłośnienia. Coraz więcej inwestorów decyduje się na system BSM już podczas projektowania budynku, zwłaszcza w przypadku większych, kilkupiętrowych inwestycji. System ten może zostać wdrożony w każdym obiekcie, między innymi w biurowcach, hotelach, centrach handlowych, szpitalach oraz na osiedlach mieszkaniowych.