Coraz więcej współcześnie powstających budynków jest wznoszonych z zastosowaniem technologii energooszczędnej. W tego rodzaju obiektach najważniejszą rolą stanowi dobra izolacja termiczna, która zminimalizuje starty ciepła. W związku z tym kluczowe elementy ociepla się, wykorzystując płyty XPS. To materiał budowlany powstający na bazie polistyrenu ekspandowanego (EPS), ale cechującego się lepszymi parametrami technicznymi.

Czym są płyty XPS?

W skrócie określa się w ten sposób polistyren ekstrudowany, nazywany również potocznie styrodurem. To materiał izolujący, który jest wytwarzany na skutek dodania do masy polistyrenowej środka pianotwórczego, a następnie jej sprasowania do określonej grubości. Dzięki temu powstały produkt ma o wiele bardziej ścisłą strukturę, a co za tym idzie, jest twardszy i odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne od powszechnie stosowanych płyt EPS. Dodatkowo cechuje go znikoma nasiąkliwość oraz dobre parametry termoizolacyjne, ponieważ współczynnik przewodzenia ciepła oscyluje w granicach 0,027-0,040 W/(m·K). Ponadto podobnie jak w przypadku styropianu w razie zagrożenia pożarowego materiał nie podtrzymuje ognia, a jedynie topi się oraz zwęgla. Odcięcie ognia powoduje natomiast samodzielne zagaszenie się produktu. Ten rodzaj komponentów do termoizolacji można odnaleźć na przykład w ofercie czołowego dystrybutora tworzyw sztucznych, firmy Plastic Group, mającej swoją główną siedzibę w Warszawie.

Co ocieplać płytami XPS?

Tego rodzaju materiał budowlany jest znacznie droższy od zwykłego styropianu, dlatego wykonywanie całościowo izolacji budynku z jego wykorzystaniem nie jest zawsze uzasadnione ekonomicznie. Niemniej jednak istnieje kilka elementów konstrukcyjnych, które warto zabezpieczyć właśnie w ten sposób. Biorąc pod uwagę dużą odporność produktu na wilgoć, będzie on niezastąpiony podczas ocieplania ścian fundamentowych, piwnicznych oraz cokołów, których ryzyko zawilgocenia jest bardzo duże. Drugie zalecane miejsce to podłogi, zwłaszcza w garażach, na trasach i balkonach, ponieważ tutaj najważniejszym parametrem jest trwałość. Stąd też płyty termoizolacyjne XPS będą doskonałym materiałem w przypadku dachów płaskich i odwróconych, na których ma zostać wyłożony żwir, chodnik lub będą zasadzone rośliny.

Jak montuje się materiał?

Podczas tworzenia izolacji z wykorzystaniem omawianego materiału należy zadbać o właściwe dopasowanie do siebie poszczególnych płyt. Istotne jest, aby ściśle do siebie przylegały, ponieważ w przeciwnym razie powstaną mostki termiczne. Do mocowania produktu należy wykorzystywać klej bitumiczny lub poliuretanowy. Nie można łączyć produktu z substancjami zawierającymi rozpuszczalniki, ponieważ płyta ulegnie właśnie rozpuszczeniu. Ściany fundamentowe i piwniczne można zasypać gruntem, dopiero gdy klej dokładnie wyschnie. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad sprawi, że wykonana izolacja będzie trwała, jak również skuteczna.