Stal oraz metale kolorowe to surowce powszechnie wykorzystywane nie tylko w życiu codziennym, ale także na ogromną skalę w różnych dziedzinach przemysłu. Powstałe z nich odpady mogą zostać poddane procesowi ponownego wykorzystania – recyklingowi. Pozyskiwaniem złomu zajmują się profesjonalne skupy, do których można oddać tego rodzaju materiały. Po odpowiedniej obróbce zostają poddane przetopieniu oraz są formowane w odlewy.

Skup surowców

Można go nazwać właściwie pierwszym etapem w całym łańcuchu procesu recyklingu. Zajmują się tym specjalistyczne punkty, działające na podstawie uprawnień, których wymóg określa Ministerstwo Środowiska. Jednym z takich miejsc, jest między innymi skup złomu RP Scraper, znajdujący się w miejscowości Chełmek. Pozyskanie surowca odbywa się zarówno od klientów indywidualnych, jak i firmowych. W razie dużych ilości materiału punkty oferują jego odbiór bezpośrednio od osoby chcącej dokonać sprzedaży. Przyjmują między innymi takie metale jak: aluminium, miedź, mosiądz, cynk, ołów, nikiel, cyna, złoto, srebro, ale również złom stalowy, żeliwny. Niektóre ze skupów decydują się także na przyjęcie starych sprzętów elektronicznych i AGD, gdyż wiele zawartych w nich elementów również można poddać recyklingowi.

Sposób recyklingu metali kolorowych

W tym przypadku złom poddawany jest najpierw odpowiedniej segregacji, a następnie wstępnej obróbce mechanicznej. Na pierwszym etapie rozdrabnia się go na części i oddziela zanieczyszczenia. Odbywa się to z wykorzystaniem specjalnych sit bębnowych bądź wstrząsowych. Takie elementy jak farby, kleje lub lakiery z powierzchni poszczególnych elementów usuwa się poprzez wypalanie w piecu. Dopiero po tym można przystąpić do bezpośredniego tworzenia surowca wtórnego dzięki stopieniu otrzymanego materiału w piecu indukcyjnym. Po tej czynności ponownie oczyszcza się masę ze wszystkich zabrudzeń i formuje odlewy przekazywane do produkcji nowych przedmiotów. W przypadku miedzi pochodzącej z przemysłu motoryzacyjnego dla uzyskania wysokiej jakości surowca przed przetopieniem jej na sztabki wykonuje się rafinację elektrolityczną.

Przebieg recyklingu stali

To materiał, który jest wysoce podatny na procesy odzyskiwania, gdyż zachowuje swoje właściwości, nawet w przypadku wielokrotnego przetworzenia. Podobnie jak w przypadku metali kolorowych, surowiec musi zostać odpowiednio przygotowany do przetopienia. Stąd też po odpowiedniej segregacji i odrzuceniu ewentualnych elementów nienadających się do recyklingu (opakowania z resztkami żywności, po farbach, chemikaliach, niebezpiecznych substancjach), złom stalowy oddziela się od szkła, plastiku, papieru i opłukuje. Następnie stosuje się jedną z dwóch dostępnych metod w celu pozyskania surowca wtórnego: spalanie lub magnetyczne przetworzenie wraz z odcynowaniem. Warto wspomnieć, że proces recyklingu stali wiąże się z powstawaniem produktów ubocznych, np. żużlu stalowniczego, które wykorzystuje się do wzbogacania gleby lub budowy dróg.