Prawidłowy transport towarów wrażliwych na zmiany mikroklimatu jest ważny dla zachowania ich właściwości użytkowych. Dystrybucja leków, żywności lub chemikaliów wymaga nieustannego kontrolowania temperatury oraz wilgotności podczas przewozu, rozładunku i magazynowania. W tym celu stosuje się zintegrowane systemy łańcucha zimnych dostaw, które wysyłają komunikat alarmowy w razie wystąpienia niezgodności.

Charakterystyka zimnego łańcucha dostaw

Istnieje kilka grup towarów, które podczas transportu muszą mieć zapewnione odpowiedni mikroklimat, aby nie utraciły swoich pożądanych wartości. Zalicza się do nich przede wszystkim wyroby farmaceutyczne, artykuły spożywcze oraz niektóre chemikalia. Dostawa tego rodzaju produktów musi być ściśle kontrolowana pod względem utrzymania odpowiedniej temperatury oraz wilgotności na każdym etapie logistycznym. Każdy z podmiotów, który bierze udział w procesie dystrybucji, jest zobowiązany do posiadania odpowiedniego systemu ich monitorowania, a rozwiązania w tym zakresie dostarcza między innymi firma Lab-El z miejscowości Reguły. Dotyczy to zarówno producenta, hurtowni, odbiorcy, jak również firm spedycyjnych. Wymogi utrzymania odpowiedniego mikroklimatu i jego nieustannego nadzorowania narzuca między innymi Dobra Praktyka Dystrybucyjna.

Kontrola temperatury w dostawie

Należy zaznaczyć, że nawet niewielkie odchylenia od wymaganej wysokości temperatur mogą spowodować konieczność odrzucenia całej dostawy i jej utylizacji. Stąd też tak istotne jest dobranie właściwych, bardzo precyzyjnych systemów kontrolnych. Wykorzystuje się do tego certyfikowane termometry, które pomyślnie przeszły proces wzorcowania. Dla zachowania najwyższych standardów, zapewniających ciągłość zimnego łańcucha dostaw, umieszcza się je nie tylko w naczepach samochodów, ale również opakowaniach, w których znajdują się dystrybuowane produkty. Pozwala to na nieustanną kontrolę, nawet podczas przeładunku, rozładunku i przechowywania.

Kompleksowy monitoring makroklimatu

Bezprzewodowe termometry rejestrujące wykonane pomiary są tylko jednym z kilku ważnych elementów złożonego systemu łańcucha zimnych dostaw. Urządzenia bowiem są ściśle połączone z oprogramowaniem, dzięki któremu mogą przesyłać dane do panelu kontrolnego. Ten z kolei może być smartfonem, tabletem bądź specjalistycznym terminalem. Dzięki drukarce z opcją połączenia bluetooth w każdym momencie drukuje się zebrane pomiary i przekazuje taką dokumentację odbiorcy towaru. Istotną funkcją systemu jest możliwość wysłania wiadomości alarmującej w razie zarejestrowania nieprawidłowej wartości temperatury lub wilgotności. Taka informacja jest niezwłocznie przekazywana do terminalu bądź urządzenia mobilnego skonfigurowanego z oprogramowaniem. Rozwiązanie pozwala na szybką reakcję przewoźnika.