Stal to bardzo wszechstronny stop. Mimo że sam w sobie nie jest metalem, składa się głównie z żelaza i mieszanki różnych składników, takich jak węgiel, mangan, nikiel, chrom czy glin. Ze względu na różnorodność możliwych składów istnieje wiele rodzajów stali. Sprawdźmy, które są najczęściej wykorzystywane w przemyśle.

 Stal węglowa – charakterystyka

Większość stali produkowanej codziennie to stal węglowa. To najpowszechniejszy rodzaj stali, który można podzielić na kilka kategorii – w zależności od zawartości węgla. Stal zawierająca maksymalnie 0,3% węgla jest znana jako stal niskowęglowa. Dzięki niskiej cenie i elastyczności może być stosowana w wielu branżach przemysłowych. W porównaniu z innymi gatunkami stali węglowej ma stosunkowo niską wytrzymałość na rozciąganie, ale jest kowalna i ciągliwa. Płaskie walcowane arkusze i taśmy stalowe są używane w przemyśle stoczniowym, drutach, nadwoziach pojazdów i niektórych urządzeniach gospodarstwa domowego. Może być również używana do ogrodzeń, bram i balustrad, ponieważ jest twarda, ale nie kruchy.

Stal o zawartości węgla od 0,3% do 0,6% nazywana jest stalą średniowęglową lub stalą miękką. Jest nieco mocniejsza niż stal niskowęglowa i trudniej ją formować, spawać oraz ciąć. Stal miękka jest używana przede wszystkim przy budowie obiektów mieszkalnych i mostów.

Stal wysokowęglowa, nazywana również węglową stalą narzędziową, zawiera od 0,6% do 1% węgla. Można ją łatwo poddać obróbce cieplnej, jednak ze względu na wrażliwość na zanieczyszczenia, wykazuje dużą kruchość.

 Stal stopowa – użytkowość

Stal stopowa to stal, która zawiera niewielkie ilości jednego lub więcej pierwiastków, takich jak mangan, krzem, nikiel, tytan , chrom, aluminium i chrom. Stale stopowe są cenione w wielu gałęziach przemysłu ze względu na niskie koszty, łatwość obróbki i dużą dostępność. Posiadają również unikalne właściwości mechaniczne w zależności od składników stali. Przykładowo, aluminium działa jako odtleniacz, bor – jako utwardzacz poprawiający odkształcalność, zaś miedź ma właściwości utwardzające i zwiększa odporność na korozję.

Stal nierdzewna – najtrwalsza

Stal nierdzewna, najczęściej używana w gospodarstwie domowym, jest wysoce odporna na korozję dzięki wysokiej zawartości chromu w swoim składzie. Ze względu na skład jest bardzo łatwa w czyszczeniu, polerowaniu, a nawet sterylizacji. Stal nierdzewna, oferowana przez Soc-Tech Sp. z o.o., jest używana w różnych przedmiotach codziennego użytku, takich jak noże czy naczynia kuchenne. Zważywszy na unikalne właściwości można ją znaleźć w sprzęcie medycznym, samochodach i samolotach oraz obiektach architektonicznych.