Odlewanie ma za zadanie uformować konkretne kształty oraz uzyskać elementy, które można poddawać dalszym obróbkom. Zazwyczaj produkuje się odlewy dla budownictwa i odlewy dla  przemysłu energetycznego. Większość z nich wykonuje się  z aluminium, czasami również z magnezu, miedzi lub żelaza. Ostateczne produkty odlewnicze mogą powstać w wyniku długo lub krótkotrwałego procesu i być bardzo drobne oraz mieć skomplikowane kształty. Te najpopularniejsze metody odlewania przedstawimy pokrótce poniżej. To która z nich zostanie użyta, zależy od budżetu, rodzaju metalu i ostatecznego kształtu odlewu.

Odlewanie piaskowe

Polega ono na wykonaniu drewnianego lub metalowego wzorca. Umieszcza się go w skrzynce formierskiej, wsypuje piasek i ubija. Po uzyskaniu odpowiedniej formy należy ją rozciąć. W ten sposób otrzymujemy dwie części. Następnie w razie konieczności można nadlać metal. Jeśli chcemy, aby odlew był gładszy, trzeba zastosować drobny piasek. Technologia jest czasochłonna, mało precyzyjna i nie nadaje się do wykorzystania podczas seryjnej produkcji.  

Odlewania skorupowe

Ten sposób najczęściej używa się do odlewania aluminium. Formę wytwarza się w temperaturze ok. 300 stopni Celsjusza z żywicy fenolowo-formaldehydowej i piasku kwarcowego. Ma ona duży minus, ponieważ jest jednokrotnego użytku, ale trwają prace, aby to zmienić. Mimo tego wykorzystuje się ją w produkcji masowej, ponieważ jest krótkotrwała i korzystna cenowo.

Odlewanie ciśnieniowe

Ta technologia, podobnie jak poprzednia najczęściej jest wykorzystywana w odlewniach aluminium. Można ją podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy z nich to odlewanie przy użyciu zimnej komory, a drugi gorącej. Uzyskujemy w ten sposób odlewy niskociśnieniowe lub wysokociśnieniowe. Metoda ta pozwala na uzyskanie precyzyjnych elementów, które nie wymagają dodatkowej obróbki i jest chętnie wykorzystywana podczas seryjnej produkcji.

Odlewanie kokilowe (grawitacyjne)

Kokila jest dwuczęściową formą, która pozwala wykonać do kilkunastu tysięcy odlewów grawitacyjnych. Wystarczy przymocować ją do maszyny odlewniczej. Niestety ich dokładność zostawia trochę do życzenia, więc zazwyczaj wymagają dodatkowej obróbki.

Odlewanie metodą wosku traconego

Nadaje się ona do wytwarzania niedużych elementów, ponieważ modele i układ są zrobione z wosku. Pozwala na produkcję kilkudziesięciu dokładnych odlewów w tym samym momencie i jest jednorazowa.

Usługi odlewania aluminium

Profesjonalnym miejscem, które od 2001 roku produkuje odlewy aluminiowe, jest Odlewnia Metali ALU-POL Sp.J. Ich specjalizacją jest wykorzystanie dwóch technologii:

  • form niskociśnieniowych,
  • kokili grawitacyjnych.

Zapewniają oni kompleksową obsługę w zakresie wykonania form, odlewania, obróbki oraz malowania wyrobów gotowych. Głównym obszarem ich działania jest wytwarzanie odlewów aluminiowe dla budownictwa, przemysłu energetycznego, motoryzacyjnego oraz spożywczego. Co więcej, współpracują z klientami z Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Danii, Włoch i Szwecji. Ich doświadczenie i szybkie terminy realizacji gwarantują satysfakcję nawet najbardziej wymagającym klientom.