Jedną z najważniejszych maszyn wykorzystywaną przez rolników jest opryskiwacz. Urządzenie to pomaga w chemicznej ochronie roślin przed szkodnikami i chorobami. Zanim jednak zaczniemy używać opryskiwacza, niezbędne jest wykonanie jego atestu. Kto może wykonywać okresowe badania potwierdzające sprawność techniczną opryskiwacza, jakie urządzenia muszą zostać poddane badaniu oraz co się dzieje, gdy zlekceważymy przeprowadzenie badań opryskiwacza?

Opryskiwacze podlegające okresowym badaniom

W celu zapewnienia równomiernej dystrybucji pestycydów na opryskiwanej powierzchni zaleca się wykonanie okresowych badań technicznych urządzeń służących do opryskiwania. Sprawne urządzenie do opryskiwania umożliwi jednakowe rozprowadzanie oprysków, co sprawi, że jego efektywność będzie lepsza. Niesprawny sprzęt wykorzystywany do opryskiwania może stwarzać ryzyko powstawania skażeń niebezpiecznych dla ludzi. Jednak rodzi się pytanie, jakie opryskiwacze podlegają okresowym badaniom technicznym? Obowiązek przeprowadzenia okresowych badań technicznych dotyczy urządzeń takich, jak:


  • opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne polowe,
  • opryskiwacze ciągnikowe i samobieżne sadownicze,
  • opryskiwacze z belką opryskową montowane na pojazdach kolejowych,
  • urządzenia wykorzystywane do stosowania środków ochrony roślin montowane na pojazdach kolejowych,
  • sprzęt wykorzystywany do zaprawiania nasion, inne niż przemysłowe,
  • instalacje wykorzystywane do stosowania środków ochrony roślin w postaci oprysku lub zamgławiania w tunelach foliowych i szklarniach,
  • urządzenia ciągnikowe lub samobieżne wykorzystywane do stosowania środków ochrony roślin w postaci granulatu,
  • sprzęt agrolotniczy,
  • urządzenia wykorzystywane do stosowania środków ochrony roślin w postaci oprysku, nie będący opryskiwaczem plecakowym lub ręcznym, którego pojemność zbiornika jest większa niż 30 litrów. Należy mieć na uwadze, że okresowe badania techniczne nowych opryskiwaczy trzeba wykonać do 5 lat od czasu jego nabycia. Następnie należy potwierdzać te badania w czasie nieprzekraczającym 3 lat. Okres ten dotyczy urządzeń wymienionych w czterech pierwszych podpunktach wymienionych powyżej. Z kolei pozostałe urządzenia stosowane do opryskiwania należy badać w okresach nie przekraczających 5 lat.


Kto przeprowadza okresowe badania techniczne opryskiwaczy?

Przeprowadzaniem okresowych badań technicznych urządzeń służących do ochrony roślin zajmują się wyspecjalizowane osoby. Na terenie całego kraju bez trudu znaleźć można stacje kontroli urządzeń przeznaczonych do stosowania środków ochrony roślin. Jedną z firm zajmujących się atestowaniem opryskiwaczy jest Agro-Stal z Woli Różanieckiej w województwie Lubelskim.

Warto mieć na uwadze, że unikanie przeprowadzenie badań technicznych opryskiwacza lub wykorzystywanie niesprawnych urządzeń do stosowania środków ochrony roślin jest karane grzywną.