Folia polietylenowa to jeden z najpopularniejszych rodzajów folii wykorzystywanych zarówno w warunkach domowych, jak i na linii produkcyjnej wielu firm zajmujących się różnymi  gałęziami przemysłu. Dzieje się tak ze względu na jej uniwersalność oraz atrakcyjną cenę, a także szereg zalet, jakimi cechuje się ten materiał. Zobacz, jakie rodzaje folii PE wyróżniamy i jakie znalazły zastosowanie.

Folia polietylenowa

Do ponad 90% obecnych na rynku produktów, potrzebne są opakowania. Do najczęściej wybieranych należą te wykonane z folii polietylenowej, ze względu na ich niską cenę oraz wysoką jakość. Folia PE, czyli polietylenowa to produkt wytworzony z tworzywa polimerowego – polietylenu, posiadający jego właściwości:

  • wytrzymałość,
  • trwałość,
  • obojętność fizjologiczną,
  • nieprzemakalność.

W zależności od metody produkcji oraz gęstości użytego surowca wyróżniamy 3 typy folii polietylenowej, różniącej się od siebie właściwościami i zastosowaniem: HDPE, LDPE oraz LLDPE. Aby utworzyć z polimeru opakowanie foliowe – worki, woreczki, rękawy niezbędne jest zastosowanie technologii „blown”, czyli rozdmuchu. Drugą metodą, stosowaną w produkcji folii i opakowań z polietylenu jest metoda wylewu maszynowego.

Najpopularniejsze rodzaje folii

Ze względu na szerokie stosowanie różnego typu folii w wielu branżach, producenci folii opakowaniowej, tacy jak firma KaGenFol oferują swoim klientom szeroki wybór produktów, o właściwościach dostosowanych do konkretnego zastosowania. Wśród najczęściej stosowanych rodzajów folii wymienić można:

  • folie termokurczliwe – stosowane są one głównie jako opakowania zbiorcze, do pakowania słoików, puszek,  czy napojów;
  • folie perforowane – stosowane do pakowania odzieży czy pościeli w pralniach obsługujących restauracje czy szpitale, pozwalają na odprowadzanie wilgoci;
  • folie antystatyczne, które są szczególnie przydatne do pakowania elektroniki;
  • folie z zakładkami – opakowanie powstałe z folii termokurczliwej, po wypełnieniu przyjmuje formę „paczki” w kształcie sześcianu.

Folie z zakładkami najczęściej wykorzystywane są do pakowania trocin lub siana, jednak odnalazły zastosowanie także pralniach do pakowania kompletów pościeli, ręczników i obrusów. Można na niej drukować.

Często w celu uszlachetnienia materiału dodaje się na etapie produkcji folii ulepszacze, zmieniające jej właściwości. W ten sposób uzyskuje się na przykład folie UV, odporne na działania promieniowania UV. Folie takie świetnie sprawdzają się do pakowania towarów, narażonych są na długotrwałe przebywanie na zewnątrz oraz jako wierzchnia warstwa ochronna dla  palet stojących na słońcu.

Innym typem folii powstających dzięki zastosowaniu dodatków są folie LL, przeznaczone do mrożenia produktów. Folie LL są odporne na bardzo niskie temperatury występujące w trakcie mrożenia przemysłowego, dlatego świetnie sprawdzają się np. jako worki do lodu. Odnalazły także szerokie zastosowanie w branży garmażeryjnej. Na tym typie folii również można wykonać wydruk.

Szczególnym rodzajem są folie kolorowe, barwione. Tego typu folie mogą również zawierać dodatki typu UV czy LL oraz nadają się do wykonania na nich dodatkowego nadruku. Znajdują zastosowanie w m.in. produkcji peleryn przeciwdeszczowych, woreczków, rękawów, półrękawów i taśm.