Pomiary przepływu powietrza są niezbędną czynnością, którą wykonuje się między innymi podczas instalacji systemów wentylacyjnych. Otrzymane wyniki pomagają także w meteorologii prognozować pogodę. Ich uzyskanie jest możliwe dzięki wykorzystaniu specjalistycznych przyrządów zwanych anemometrami. Różnorodna budowa tych urządzeń pozwala dowiedzieć się także informacji, dotyczących wartości temperatury oraz wilgotności powietrza.

Zastosowanie i działanie anemometru

Jest to przyrząd służący do wykonywania pomiarów prędkości przepływu cieczy oraz gazów, najczęściej powietrza. Stanowi niezbędne urządzenie w meteorologii lub podczas montażu turbin wiatrowych, a także instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Mogą występować w postaci niewielkich, mobilnych przyrządów lub stacjonarnych narzędzi pomiarowych. Anemometry, które dodatkowo są w stanie rejestrować w sposób graficzny ruch oraz prędkość wiatru nazywa się inaczej anemografami. Najczęściej spotykane urządzenia mają wbudowany niewielki wirnik o budowie łopatkowej oraz licznik. Przepływający strumień powietrza obraca wiatraczek i na podstawie jego ruchów licznik jest w stanie dokonać pomiarów ilości, jaka przepływa w określonej jednostce czasu — sekundzie bądź minucie.

Typy anemometrów mobilnych

W zależności od konkretnej budowy przyrządy mogą wskazywać nie tylko natężenie wiatru, ale również jego temperaturę lub wilgotność. Nowoczesne urządzenia z różnymi funkcjami można odnaleźć na przykład w ofercie firmy Lab-El z miejscowości Reguły. Mobilne anemometry są zasilane głównie za pomocą baterii. Najpopularniejszy model to wspominany już wcześniej łopatkowy, nazywany także wiatraczkowym lub skrzydełkowym. Sprawdza się przede wszystkim do pomiaru niewielkich prędkości przepływu. Wiatrak może być wbudowany na stałe do przyrządu lub być podłączany osobno przez przewód, co zapewnia większy komfort użytkowania.

Inny rodzaj to anemometr ciśnieniowy z rurką Pitota, który wykorzystuje się głównie do pomiaru powietrza zanieczyszczonego bądź o wysokiej temperaturze, na przykład w kanałach spalinowych. Wynik uzyskuje się na podstawie zjawiska zmiany ciśnienia płynu znajdującego się wewnątrz rurki. Z kolei anemometry cieplno-oporowe będą świetnie sprawdzać się ze względu na swoją wysoką wrażliwość już przy bardzo niskich prędkościach powietrza. Pomiar odbywa się poprzez zmianę odbioru ciepła podgrzewanego komponentu grzejnego, czyli na podstawie zjawiska oporu elektrycznego. W ten sposób można także uzyskać informacje o temperaturze oraz wilgotności powietrza.