Właściciele domów jednorodzinnych, szczególnie podczas rozpoczęcia sezonu grzewczego, muszą zmierzyć się z bardzo trudnym i jednocześnie odpowiedzialnym zadaniem dotyczącym wyboru materiału opałowego, który zasilać będzie instalację grzewczą. Jako że produkty przeznaczone do tego celu mogą znacząco różnić się swoimi cechami, wybór ten nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Jakie są zatem cechy charakterystyczne najpopularniejszych materiałów opałowych?

Ekogroszek i węgiel błękitny

Ekogroszek od wielu lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony klientów. Taki stan rzeczy wynika przede wszystkim ze względów praktycznych oraz, co wyda się oczywistością, z bardzo korzystnej ceny. Głównym czynnikiem mającym wpływ na jakość tego paliwa jest oczywiście proces spalania. Mamy tutaj do czynienia z produktem wytwarzanym z wysokokalorycznego węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki.
Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że drastycznemu zmniejszeniu ulega ilość ulatniających się do atmosfery szkodliwych substancji, co w czasach, w których tak wiele uwagi poświęca się ochronie środowiska, jest niezmiernie istotne. Co prawda do wydajnego spalania ekogroszku rzeczywiście istnieje konieczność zaopatrzenia się w specjalistycznie zaprojektowany piec, aczkolwiek nie powinno być to rozpatrywane w kategoriach problemu.

Bardzo ciekawym materiałem opałowym, jest węgiel błękitny. Co to takiego? Mamy tutaj do czynienia z innowacyjnym paliwem, podczas którego spalania, nie wydobywa się dym. Węgiel błękitny powstaje na bazie najzwyklejszego węgla opałowego, który poddawany jest koksowaniu, czyli usunięciu części lotnych. Produkt ten stworzono przede wszystkim z myślą o obniżeniu emisji zanieczyszczeń z ogrzewania domów bez konieczności wymiany starych pieców i kotłów. Co jeszcze warto wiedzieć?

Pellet – czym się charakteryzuje?

Okazuje się, że doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy wyjątkowo cenią sobie idealny stosunek ceny do jakości, jest wybór pelletu. Produkowany jest z odpadów drzewnych, uprawianych w tym celu roślin oraz produktów ubocznych rolnictwa. Najczęściej dostępny w formie sprasowanych trocin, cechuje się przyzwoitą, choć mniejszą niż w przypadku ekogroszku kalorycznością, oscylującą w granicach 18 MJ/kg. Trzeba również wspomnieć, że jego regularna forma i niewielki rozmiar pozwalają na automatyczne uzupełnianie pieca.

W razie wątpliwości co do tego, który materiał opałowy sprawdzi się w konkretnych warunkach najlepiej, zdecydowanie zasięgnąć profesjonalnej porady w hurtowniach takich jak Bioen. To właśnie w takich miejscach można liczyć na obsługę kompleksową, w której skład wchodzi także transport zamówionego towaru prosto we wskazane miejsce. Dobrze dobrany materiał opałowy może znacząco przyczynić się do sporych oszczędności finansowych.

Postaw na polskie materiały opałowe

Na samym końcu warto wyraźnie podkreślić, że materiały opalowe służące do ogrzewania budynków wytwarzane z węgla pochodzącego z polskich kopalń, należą do jednych z najlepszych na świecie. Potwierdzają to badania przeprowadzane każdego roku przez międzynarodowe zespoły naukowców.

Powiedzenie, że Polacy mogą pochwalić się czarnym złotem, nie wzięło się przecież znikąd. Polski węgiel charakteryzuje się doskonałą jakością, a co za tym idzie – wysoką kalorycznością. I choć zdarzają się sytuacje, w których polskie produkty są droższe od swoich importowanych odpowiedników, to zawsze należy pamiętać o tym, że wspieranie rodzimego przemysłu prędzej, czy później przyniesie bardzo konkretne rezultaty.