Dobrze przygotowany kierowca wie jak postąpić w sytuacji, w której samochód lub maszyna rolnicza odmawia posłuszeństwa. Istnieje wiele trików i każdy radzi sobie z niewielkimi usterkami na swój sposób. W wielu skomplikowanych sytuacjach zaradną pomocą jest akumulator, który może sprawić, że wyładowany silnik zacznie poprawnie funkcjonować. Jakie są rodzaje akumulatorów? Jak wybrać właściwy?

Rodzaje akumulatorów      

Zastanawiając się nad zakupem właściwego akumulatora, dobrze jest na początku zapoznać się z podstawowymi wiadomościami oraz odpowiednio dopasować urządzenie go do maszyny, którą ma wspierać. Najbardziej popularny i tradycyjny system to akumulatory kwasowo-ołowiane tak zwane SLA. Są one jednym z najpopularniejszych wyborów, ponieważ pasują do większości aut.

Ulepszoną wersją jest zmodyfikowany akumulator tego typu. Wielu kierowców docenia go ze względu na to, że jest bardziej wytrzymały niż zwykły SLA. Oprócz tego, do wyboru są też opcje: żelowa, bazująca na włóknie szklanym nasączonym elektrolitem oraz wiele innych. W doborze najbardziej odpowiadającej wersji pomoże obsługa sklepu sprzedającego części samochodowe.

Miejscem, w którym można uzyskać kompleksową radę oraz zakupić wysokiej jakości akumulator w dobrej cenie jest Sklep Rolniczy Treder w Bytowie. Klienci tej firmy mogą znaleźć tam nie tylko części samochodowe, opony, ale także produkty niezbędne w gospodarstwie rolnym oraz leśnictwie i zabawki o tej tematyce. Sklep odpowiada na zapytania indywidualne i oferuje sprzedaż dla przedsiębiorstw. 

W jakiej sytuacji niezbędny jest akumulator?    

Chociaż każde auto, ciężarówka, traktor czy maszyna rolnicza ma zainstalowany akumulator, nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne zadanie spełnia to niewielkie pudło. Praca tego urządzenia polega po pierwsze na poborze energii elektrycznej, która umożliwia naładowanie znajdujących się w środku baterii. Określa się ten proces także jako przemianę energii elektrycznej na chemiczną.

Kolejny główny proces, na którym opiera się funkcjonowanie tego urządzenia to umożliwienie pobrania skumulowanej energii. Innymi słowy – oddanie mocy, która została wcześniej zaabsorbowana przez urządzenie. Wtedy też energia chemiczna na powrót jest przetworzona na moc elektryczną. Dzięki temu procesowi można polegać na niektórych mechanizmach maszyny bez włączania silnika głównego.

Komu przyda się mocny akumulator?    

Dobrze przygotowany kierowca, który często używa swojego auta, lub wykorzystuje je na co dzień w pracy, ma zapas części samochodowych. Podobnie rolnik, dla którego dobrze działająca maszyna rolnicza jest podstawą płynnej pracy. W tej sytuacji nie ma mowy o zakupie dodatkowego akumulatora w krytycznym momencie, kiedy maszyna odmawia posłuszeństwa. Tu jednym z podstawowych akcesoriów, które zawsze powinny być „pod ręką”, jest właśnie naładowany akumulator, gotowy do działania, gdy ten, zainstalowany w aucie, ciągniku czy maszynie rolniczej przestanie działać.

Oprócz przygotowania zapasowego akumulatora niezwykle ważne jest także sprawdzanie stanu tego oryginalnie zainstalowanego w danym pojeździe. Dzięki temu można uniknąć niemiło zaskakujących sytuacji, w których jest już za późno na naprawę i część musi być całkowicie wymieniona. Szczególnie dotkliwe dla tego rodzaju urządzeń są niskie temperatury, które sprawiają, że naładowane wcześniej baterie, znajdujące się w środku ze względu na dłuższe oddziaływanie niskiej temperatury tracą skumulowaną energię. Co się z tym wiąże, rozładowane baterie ulegają procesowi zasiarczenia. Aby odratować to narzędzie, trzeba poddać je regeneracji.

Z powodu możliwie występujących komplikacji warto zaopatrzyć się w dobrze działający akumulator. Z pomocą obsługi najbliższego sklepu rolniczego prowadzącego sprzedaż części samochodowych, można dobrać odpowiednie urządzenie kumulujące energię i spokojnie włączać maszynę bez zmartwień o rozładowany akumulator.