Opony do maszyn rolniczych muszą pochodzić z pewnego źródła. Kupując opony do maszyn rolniczych, należy znać nie tylko rozmiar opony, ale także jej typ. W sklepie BOS Centrum Zaopatrzenia Technicznego można kupić zarówno opony radialne, jak i diagonalne do każdego rodzaju maszyny. Zobaczmy jak zakupić dobre opony do maszyn rolniczych? Czym opony radialne od diagonalnych?

Nie tylko w autach osobowych opony pełnią ważną funkcję, jeśli chodzi o zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa poruszającym się po drogach pojazdom. W przypadku maszyn rolniczych od klasy opony zależeć będzie poza bezpieczeństwem wydajność maszyn rolniczych.

Jakie wyróżnia się rodzaje opon rolniczych?

Opony rolnicze podobnie jak te samochodowe powinny być wykonane z odpowiedniej mieszanki kauczukowej a jednym z podstawowych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, wybierając opony rolnicze, jest ich przeznaczenie, a dokładniej nośność. Nośność opon rolniczych wyrażana jest w kilogramach, poza oczywistą masą samej maszyny rolniczej, należy wziąć pod uwagę ciężar, jakim będzie poddawana maszyna podczas prac na roli. Producenci opon podają nośność opon do maszyn rolniczych dla danych wartości ciśnienia i prędkości pojazdu mechanicznego.

W sklepach z częściami do maszyn rolniczych, jak BOS Centrum Zaopatrzenia Technicznego można zakupić opony niskociśnieniowe do dużych ciągników i kombajnów, a także opony typu radialnego bądź diagonalnego stosowane do różnego rodzaju mniejszych maszyn rolniczych.

Jak zakupić opony rolnicze, by nie żałować?

Przymierzając się do zakupu opon do maszyn rolniczych, należy przygotować się do tego zakupu. Należy zakupić opony zgodne z ich zastosowaniem i odpowiednią trakcją opon. To ona pozwoli zaoszczędzić na zużyciu paliwa oraz zapewni odpowiednią pracę maszyny. Na rynku istnieją opony do maszyn rolniczych ze zdolnością opony do samooczyszczania. Cena opony do maszyn rolniczych powinna być jednym z parametrów rozważanych przed zakupem, a nie głównym czynnikiem branym pod uwagę przy wyborze. Nie można zapomnieć o odpowiednim dobraniu typu opony.

Czym są opony radialne?

Opony radialne od diagonalnych różnią się budową. W oponach typu radialnego stalowe warstwy kordu sięgają stopek, a dzięki ułożeniu pod kątem 90 stopni względem linii środkowej opony, zachowana jest elastyczność brzegów opony. W budowie opony radialnej wyróżnia się sporo warstw takich jak stopka, drutówka, warstwa butylowa, osnowa oraz warstwa opasań. Podstawową zaletą tego typu opon jest możliwość ich pracy przy niskich ciśnieniach, czego nie można powiedzieć w przypadku opon diagonalnych. Praca przy niższym ciśnieniu i większa powierzchnia styku z podłożem, ograniczenie ugniatania gleby i poślizgu kół to główne zalety opon radialnych. Warto dodać, że elastyczne boki opon wpływają na poprawę komfortu pracy operatora maszyn rolniczych. Opony radialne oznaczane są literą R.

Co warto wiedzieć o oponach diagonalnych?

Opony diagonalne to opony pneumatyczne. Zalecane są głównie do maszyn, które poruszają się powoli i pracują pod dużym obciążeniem. W przypadku opon diagonalnych nitki warstw kordu ułożone są pod zmiennym kątem mniejszym niż 90 stopni, przy czym w oponie diagonalnej występuje większa liczba warstw osnowy (w oponie radialnej jest tylko jedna warstwa). Liczba warstw osnowy zależna jest od wielkości opony i jej przeznaczenia. Opony te stosowane w maszynach rolniczych do prac polowych powodują mocne ubijanie ziemi. To, co różni opony diagonalne od radialnych to brak możliwości obniżenia ciśnienia w oponie. Opony te nie są obecnie dość popularne głównie ze względu na trudności w precyzyjnym prowadzeniu maszyn rolniczych, w których zastosowano ten rodzaj ogumienia, oraz duży opór tarcia, który wpływa na zwiększone koszty zużycia paliwa.