Wołowina jest popularnym rodzajem mięsa w polskiej kuchni i znajduje się w ścisłej czołówce, zaraz po wieprzowinie oraz drobiu. Jest nie tylko smaczna, ale także zdrowa. Chów i hodowla bydła są zatem opłacalnym interesem, ale to nie jedyna zaleta wynikająca z utrzymywania tego gatunku w swoim gospodarstwie. Dlaczego warto postawić na bydło i ile można na nim zarobić?

Efektywność wypasu

Jednym z powodów, dla których wielu rolników decyduje się na chów bydła mięsnego, jest możliwość wykorzystania użytków zielonych do jego wypasania. Bydło mięsne jest nie tylko odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne, ale także doskonale wykorzystuje zielonkę. W dzisiejszych czasach duże znaczenie ma mięso chude, które jest niemal całkowicie pozbawione tłuszczu międzymięśniowego, natomiast bogate w tłuszcz śródmięśniowy. Wołowina pochodząca z bydła wypasanego na wolnym wybiegu jest uznawana za szczególnie smaczną i zdrową. W przeciwieństwie do wieprzowiny i drobiu, mięso nie pochodzi od zwierząt intensywnie karmionych sztucznymi paszami. Zwierzęta same dozują sobie zielonkę, a pasza treściwa oraz dodatki mineralne są podawane sporadycznie. Bydło jest bardzo wydajne pod kątem mięsności, która nierzadko przekracza nawet 65% ogólnej masy.

Sukces kulinarny wołowiny

Wołowina jest ceniona na niemal całym świecie, a w szczególności w USA. Moda na spożywanie mięsa wołowego dotarła również do Polski, nie tylko ze względu na doskonały smak, ale także dużą zawartość składników odżywczych i minerałów. Nieprzetworzona wołowina jest żywieniowych uznawana za jedno z najzdrowszych mięs na świecie! Charakteryzuje się wysoką przyswajalnością białek oraz zawartością fosforu, żelaza, cynku i selenu, a także witamin – szczególnie tych z grupy B.

Ile można zarobić na bydle?

To, co jest szczególnie istotne dla hodowców bydła to oczywiście zysk. Cena bydła rzeźnego jest jednak uzależniona od wielu czynników, dlatego każda pojedyncza sztuka podlega na skupie ocenie. Skupem oraz rzetelną wyceną bydła zajmuje się między innymi firma Grześ-Pol, której siedziba znajduje się w Budziszewie na terenie województwa mazowieckiego.

 

Na cenę żywca ma wpływ przede wszystkim masa pojedynczej sztuki oraz stosunek ilości mięsa do pozostałych części tuszy. Podczas oceny zwraca się uwagę na umięśnienie i otłuszczenie (według klasyfikacji EUROP), a także wady, które mogą być wrodzone lub nabyte (np. poprzez uszkodzenie fizyczne tkanek). Im lepsza jakość tuszy, tym wyższą ocenę poubojową otrzyma, a co za tym idzie – więcej pieniędzy zyska hodowca po sprzedaży. Koszt kilograma żywca (byki i jałówki) to około 6,5 PLN, natomiast WBC nawet ponad 12 PLN za kilogram.