Uprawa zbóż przy ciągle rosnących kosztach produkcji staje się nie lada wyzwaniem. Trzeba zadbać o zakup nasion dobranych do stanowiska glebowego, dokładnie zaplanować uprawę gleby, poprzez dobór zabiegów agrotechnicznych, a także regularne dbanie o kondycję zbóż, poprzez wykonywanie zabiegów z użyciem środków ochrony roślin. Na wysokość i jakość plonu niewątpliwe wpływa także nawożenie, które powinno być nie tylko efektywne, ale też racjonalne.

Czemu optymalne nawożenie zbóż jest tak ważne i z czym się wiąże?

Praca rolnika i uprawa zbóż oraz innych roślin wymaga od rolnika olbrzymiego nakładu pracy. Założenie plantacji pszenicy czy pszenżyta ozimego i uzyskanie satysfakcjonujących plonów nie jest tak prostym zadaniem jak mogłoby się wydawać. Ilość zbiorów oraz ich jakość uzależniona jest nie tylko od kapryśnych i zmiennych warunków pogodowych, ale także od zastosowanej agrotechniki uprawy, stanowiska glebowego, regularnego dbania o źdźbła i kłosy za pomocą środków ochrony roślin, aż wreszcie także od optymalnego nawożenia, które musi być dobrane do zapotrzebowania gleby, a także przede wszystkim do pH. W związku z tym, chcąc racjonalnie i efektywnie nawozić swoje pola trzeba wykonać badania gleby, które sprawdzą nie tylko jej odczyn, ale także ilość pierwiastków w niej zawartych.

Najlepszym rozwiązaniem, które pozwoli na osiągnięcie jak najlepszych plonów przy możliwie niezbyt wysokich kosztach produkcji jest stworzenie dokładnego planu nawozowego, w których sporządzaniu w sposób profesjonalny może pomóc firmy Euro Top Dariusz Bal. Kluczową rolą dla przyswajania składników odgrywa żyzność gleby – im jest ona wyższa, tym łatwej uzyskać dobre odżywienie roślin uprawnych, zaczynając od jesieni w przypadku gatunków ozimych. Większa zawartość próchnicy przekłada się też na dużo lepszą retencję wody. Z pH gleby wiąże się przyswajanie fosforu, który znacząco wpływa na rozwój systemu korzeniowego zbóż. Jeżeli jest ono zbyt wysokie, to pomimo dostępności fosforu w glebie nie jest on maksymalnie przyswojony przez rośliny. W tym celu konieczne jest regularnie wapnowanie pól i utrzymanie prawidłowego pH gleby.

Nawożenie potasem oraz azotem zbóż ozimych

Potas jest jednym z makroelementów, który pełni kluczową rolę w odzywaniu roślin, szczególnie w nawożeniu jesiennym. Spora jego część można pozyskać z resztek pożniwnych w efekcie procesu humanizacji i mineralizacji. Nawożenie azotem ma olbrzymie znaczenie dla  uzyskanego plonu. Trzeba aplikować na pole jego optymalna ilość, pamiętając, że np. pszenica ozima do wyprodukowania 1 tony ziarna wysokiej jakości potrzebuje około 25 kg N, a pierwiastek ten pobierany jest w największych ilościach od fazy krzewienia do fazy dojrzałości mlecznej ziarniaków. Istotne jest też, jaka forma azotu zostanie podana w pierwszej kolejności i żeby odpowiadał ona w sposób jak najlepszy potrzebom fizjologicznym roślin w danym czasie.

Na początek – czyli na wiosnę po ruszeniu wegetacji korzystnie jest zaaplikować formę amonową, oczywiście po sprawdzeniu obsady roślin na m2. Druga dawka azotu wynosząca około 40-60 kg N/ha powinna być zastosowana w fazie początku strzelania w źdźbło. Trzecia dawka tzw. „na kłos” powinna być dostosowana do wysokości spodziewanego plonu ziarna i zasobności glebowej. W racjonalnym nawożeniu nie należy zapomnieć też o mikroelementach. Jeżeli potrzebujesz pomocy w doborze jak najlepszego nawożenia, warto skorzystać z pomocy doświadczonej i rzetelnej firmy Euro Top Dariusz Bal z miejscowości Gorlice w województwie małopolskim, która oferuje indywidualne podejście do każdego klienta oraz fachowe doradztwo i miłą obsługę.