Produkcja zbóż to główny sektor polskiego rolnictwa, który ma również ogromny udział w przemyśle spożywczym. Pośrednikiem między rolnikami a przedsiębiorcami wykorzystującymi produkty upraw są skupy zbóż. Przyjmują one odpłatnie zboża oraz oferują ich sprzedaż zainteresowanym podmiotom. Poznaj korzyści, jakie płyną z takiego sposobu zbycia płodów rolnych.

Zboża uprawiane w Polsce

Zboża mają szerokie zastosowanie w branży spożywczej oraz hodowli zwierząt. W celu ich przetworzenia skupy zboża pozyskują produkty upraw od rolników zainteresowanych sprzedażą. Na tej podstawie wyróżnić możemy wyróżnić zboża paszowe i zboża konsumpcyjne. Do grupy tych pierwszych zaliczamy rośliny, które są wartościowym składnikiem diety trzody chlewnej, bydła czy drobiu. Wśród przykładów możemy wymienić zboża takie jak pszenica, jęczmień czy kukurydza. W drugiej natomiast znajdują się uprawy przeznaczone dla przemysłu spożywczego, gdzie wykorzystywane są w produkcji rozmaitych produktów zbożowych,  tym mąki, makaronów, płatków owsianych i wielu innych. Tu zastosowanie znajdują między innymi pszenica, jęczmień, owies oraz rzepak.

Rozmaite czynniki kształtują ceny zbóż i z tego powodu mogą one ulegać częstym zmianom. Dlatego dobrze, gdy rolnicy na bieżąco monitorują kwoty oferowane przez skup zbóż, do którego zamierzają oddać swoje plony, by dokonać sprzedaży w najkorzystniejszym momencie. Według Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW w ostatnim tygodniu lutego średnia cena pszenicy konsumpcyjnej wynosiła 747 złotych za tonę, natomiast jęczmień paszowy kosztował około 674 złote za tonę, a cena kukurydzy kształtowała się na poziomie 669 złotych za tonę.

Zalety skupu zbóż

Korzystanie z usług skupu zbóż jest dla rolników optymalnym rozwiązaniem z kilku powodów. Pierwszy to bezpieczeństwo transakcji, a dotyczy to zarówno sprzedających, jak i kupujących. Ci pierwsi bowiem mogą liczyć szybką zapłatę należności za zboże zgodnie z ustalonym przez skup cennikiem. Nie ma też wątpliwości co do odbiorcy, który nie zrezygnuje niespodziewanie przed finalizacją transakcji – skup zboża przyjmie każdą ilość. Sama sprzedaż plonów do skupu przebiega łatwo i szybko, nie musimy bowiem sami szukać nabywcy na nasze zboże i ogłaszać się w Internecie czy gazetach. Sprzedaży zboża możemy też dokonać bez opuszczania własnego gospodarstwa – skupy zboża takie jak PHU Antrans prowadzą mobilny skup zboża, który określone ilości i w ustalonej odległości od siedziby skupu może odbierać bezpośrednio od rolników. Kupujący natomiast nie muszą obawiać się o jakość oferowanych ziaren – są one sprawdzane przed dopuszczeniem do sprzedaży. Ma to znaczenie na przykład przy zakupie zboża odpowiedniej jakości na paszę dla zwierząt hodowlanych.