W ofercie firm sprzedających nawozy mineralne, takich jak F.G.H. "AGRIA" Sp. z o.o, znajdziesz szeroki wachlarz nawozów bogatych w wapno. Dobranie odpowiedniego nie jest zadaniem prostym, zależy bowiem od rodzaju uprawianych roślin, parametrów gleby, a także pory roku, w jakiej planujesz ten zabieg wykonać. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniego nawozu i jakich błędów należy unikać.

W jakim celu stosuje się wapnowanie gleby?

Zakwaszanie się gleb to proces, który szkodliwie wpływa na plony, dlatego konieczne jest regularne stosowanie nawozów wapniowych dla utrzymywania optymalnego pH gleby dostosowanego do wymagań uprawianych roślin. Wapnowanie, czyli nawożenie nawozem bogatym w wapń, to podstawowy i niezwykle ważny zabieg agrotechniczny. Ma on korzystny wpływ na właściwości fizyczne, fizykochemiczne i biologiczne gleby, a także poprawia efektywność wykorzystania dostępnych składników mineralnych przez rośliny uprawne.

Rodzaje wapna nawozowego

Nawozy wapniowe i wapniowo-magnezowe węglanowe dzielą się zasadniczo na dwie grupy: tlenkowe i węglanowe. Te pierwsze zawierają wapń w postaci tlenkowej CaO, natomiast nawozy węglanowe bogate są w wapń w postaci związków węglanowych CaCO3. Bogaty wybór nawozów wapniowych oferuje na przykład FIRMA GOSPODARCZO-HANDLOWA "AGRIA" Sp. z o.o. w Tarnowie.

Aby odpowiednio dobrać rodzaj nawozu wapniowego, zawsze należy wykonać analizę chemiczną gleby w celu ustalenia jej aktualnego pH oraz składników odżywczych, między innymi magnezu (MgO). W przypadku gleb zakwaszonych, których badanie wykazało niedobór magnezu, należy wysiać nawóz wapniowo-magnezowy, natomiast gdy wyniki badania potwierdzają wystarczającą zasobność gleby w przyswajalny magnez, dobrym wyborem będzie wapno nawozowe bez zawartości MgO.

Nawozy wapniowe tlenkowe 

Nawozy zawierające wapń w formie tlenkowej nadają się na gleby średnie, a szczególnie ciężkie. Minimalna zawartość CaO w zależności od odmiany wynosi 60-80%, a ich szybkie działanie pozwala w krótkim czasie zmienić odczyn i strukturę gleby, stwarzając tym samym korzystne warunki dla rozwoju roślin. Stosując wapno tlenkowe, należy zachować szczególną ostrożność, aby nie przewapnować gleby.

Stosowanie szybko działającego wapna poprawia strukturę gruzełkowatą gleby – dzięki czemu możesz liczyć na poprawę stosunków powietrzno-wodnych w nawożonej glebie. Ze względu na swoje szybkie działanie przewietrzające i rozluźniające glebę, na glebach lekkich, o małej zdolności buforowej, nawozy wapniowe tlenkowe można stosować lecz w mniejszych ale częstych dawkach.

Z doświadczeń klientów F.G.H. "AGRIA" Sp. z o.o. wynika, że stosując na glebach lekkich, co roku, przez 2-3 lata, wapno tlenkowe, np. odmiany 02 (CaO pow. 70%) w dawce do 1000 kg/ha, uzyskuje się poprawę pH o 2-3 pkt. Takiego efektu, w tak krótkim czasie, nie osiągnie się stosując inne rodzaje wapna w dawkach zdecydowanie wyższych.

Nie zaleca się jednak stosowania tego rodzaju wapna na użytkach zielonych.

Nawozy wapniowe węglanowe 

Do tego rodzaju nawozów zaliczmy wapniak mielony oraz kredę. Wapniak mielony łagodnie zmienia odczyn gleby, dlatego nawóz ten nadaje się przede wszystkim na gleby lekkie, o słabych właściwościach buforowych, oraz na użytki zielone. Odnajduje swoje zastosowanie także w przypadku wapnowania zachowawczego na glebach ciężkich – pozwala to na stałe utrzymanie optymalnego pH. Należy jednak pamiętać, że ten rodzaj wapna zagęszcza glebę, czyniąc ją bardziej zwięzłą w uprawie.

Jeżeli zależy nam na szybkim podniesieniu pH, warto zdecydować się na kredę nawozową, która również jest nawozem węglanowym, jednak charakteryzuje się wysoką reaktywnością i działa znacznie szybciej.

Ostrożnie z obornikiem!

Warto pamiętać, że wapnowania gleby nie można łączyć ze stosowaniem obornika. Spowodowane jest to faktem, że wapń przyspiesza jego rozkład, prowadząc do strat azotu. Zabieg wapnowania nie powinien być również łączony z wysiewem nawozów fosforowych oraz azotowych w formie amonowej, ponieważ zachodzi wtedy reakcja chemiczna, na skutek której związki fosforu przechodzą w trudno przyswajalną dla roślin formę.

Aby uniknąć niepożądanych reakcji, należy zachować co najmniej 3 tygodnie odstępu między wysiewem nawozów mineralnych a wapnowaniem. Jeśli planujesz więc zabieg wapnowania gleby wiosną, najlepiej jest zrezygnować z nawożenia obornikiem.

Wapnując gleby wiosną, pamiętaj także, że nie można wykonywać tego zabiegu na krótko przed siewem roślin.

Wapno a inne branże

Chociaż wapno, a dokładniej nawozy wapniowe, cieszy się ogromną popularnością w rolnictwie, jego właściwości sprawiają, że ma bardzo różnorodne zastosowanie. FIRMA GOSPODARCZO-HANDLOWA "AGRIA" Sp. z o.o dostarcza również wapno nawozowe tlenkowe-palone gospodarstwom rybackim, gdzie wykorzystywane jest do poprawy pH wody i środowiska oraz przyśpieszenia mineralizacji mułu stawowego. Wapno palone odgrywa także istotną rolę w ochronie środowiska – stosowane jest w oczyszczalniach ścieków do neutralizacji, higienizacji oraz stabilizacji osadów ściekowych. Wapno, jak i inne kruszywa oraz materiały F.G.H. "AGRIA" Sp. z o.o dostarcza także firmom z branży budownictwa i drogownictwa.