Prowadzenie stada bydła mięsnego jest ciekawym rozwiązaniem zarobkowym dla osób, które posiadają duże gospodarstwo, w obrębie którego znajduje się przeważająca ilość zielonych użytków niemożliwych do zagospodarowania w inny sposób. Aby jednak móc w ogóle myśleć o hodowli bydła, trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Jakich? Wszystko wyjaśniamy w artykule.

Metody tworzenia stada mięsnego

Aby rozpocząć hodowlę bydła mięsnego, należy zakupić zwierzęta odpowiedniej rasy, na przykład w miejscu takim jak FH Mikpol Michał Mikulko. Będzie to kosztowne rozwiązanie, jednak pozwoli na szybką organizację stada, a także na wybór najlepszych zwierząt pod względem genetycznym, co wpływa na produktywność, a także na jakość cech osobniczych. Ta metoda jest gwarancją rozwoju działalności w dobrym kierunku. Daje również możliwość założenia ksiąg hodowlanych, a to z kolei jest podstawą do prowadzenia oceny użytkowości mięsnej przez wskazane organy. Dzięki temu hodowla stanie się bardziej opłacalna.

Istnieje również inna metoda, która może zostać zastosowana przez hodowców, którzy mają już zwierzęta w swoim gospodarstwie. Polega ona na kierunkowym krzyżowaniu bydła innych ras z rasą czysto mięsną. To rozwiązanie będzie tańsze, ale również mniej skuteczne i nie pozwoli na uzyskanie zwierząt czystej krwi. Daje jednak możliwość uzyskania buhajów o przeznaczeniu typowo mięsnym, co pozwoli na dodatkowy zarobek.

O czym należy pamiętać?

Najważniejszym aspektem prowadzenia stada bydła mięsnego jest zaplanowanie rozrodu. Najkorzystniejszą porą wycielenia jest okres od stycznia do maja, a to dlatego, że bydło ma dostęp do pastwiska, a krowy dają więcej mleka. Wobec powyższych faktów, krycie powinno mieć miejsce na przestrzeni od kwietnia do sierpnia.

Bydło mięsne jest odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, w tym na niskie temperatury. To ważna wskazówka dla hodowców, którzy nie są w stanie zapewnić odpowiednio ciepłej stodoły, na przykład dla bydła mlecznego. Te rasy najlepiej czują się w chowie wolnym, czyli nieuwięziowym. Istotne jest również to, że bydło mięsne nie wymaga tyle uwagi, co bydło mleczne.

Hodowcy powinni pamiętać o zapewnieniu zwierzętom odpowiedniej ilości miejsca. Chodzi nie tylko o komfort codziennego życia, ale również o możliwość ucieczki w razie pojawienia się walk o ustalenie hierarchii - słabszy osobnik musi oddalić się od dominanta na określoną odległość, w innym wypadku dojdzie do walki.

Na koniec warto dodać, że wszystkie zwierzęta potrzebują stałego dostępu do wody, muszą być również odpowiednio karmione. Aby zastosować odpowiednie dawki pokarmowe, a także pełnowartościową paszę, dzięki której będzie się obserwować duże przyrosty dobowe, warto skorzystać z pomocy doświadczonego zootechnika.