Spożycie mięsa wołowego w Polsce wciąż jest niewielkie i stanowi zaledwie ułamek ogólnej konsumpcji mięs. Przyczyn tego należy upatrywać w kryterium cenowym, wciąż pozostającym głównym miernikiem wyboru rodzaju mięsa oraz stosunkowo niedługiej tradycji hodowli bydła mięsnego w kraju. W ostatnich latach tendencja ta odwraca się powoli i na naszych stołach coraz częściej można spotkać to niezwykle smaczne i odżywcze mięso. Poniżej krótka charakterystyka rynku bydła mięsnego w Polsce.

Hodowla bydła w Polsce

Od wielu pokoleń ponad 90% bydła hodowlanego stanowiło bydło mleczne, które również było traktowane jako surowiec mięsny i brak było odpowiednich ras typowo ubojnych, które nie tylko dostarczały lepszego jakościowo mięsa, ale były także bardziej ergonomiczne w hodowli, choć wymagały innego rodzaju opasu. Dopiero w kilka lat po transformacji ustrojowej, w latach 1994 1995 opracowano, a następnie wdrożono plan hodowli bydła mięsnego w Polsce, co było zaczątkiem pojawiania się w kraju hodowli nastawionych wyłącznie lub w większości na ten gatunek bydła. Bydło hodować można na kilka sposobów, np. w oborze, w warunkach wolnostanowiskowych lub uwięziowych, albo na pastwiskach, czyli w tak zwanej hodowli opasowej.

Rodzaje i zalety hodowli opasowej

Nawet małe gospodarstwa posiadające jakiś areał nieużytków, mogą wykorzystać je do wypasu bydląt. Wykorzystanie pastwisk, nawet na nieurodzajnych ziemiach, gwarantuje rolnikom naturalną część pożywienia dla bydła, którą należy uzupełnić, zależnie od typu hodowli, paszami treściwymi (zboża), paszami objętościowymi (siana), kiszonkami (np. z kukurydzy) oraz innymi składnikami. Stosowanie powyższych składników diety w zmiennych proporcjach oraz określony czas spędzony przez zwierzęta na pastwiskach i w oborach składają się w uproszczeniu na główne wyróżniki hodowli opasowej. Na rynku krajowym istnieją wyspecjalizowane hodowle sprzedające bydło opasowe do uboju lub młode bydło opasowe do dalszej hodowli, co pozwala skrócić rolnikom czas oczekiwania na potomstwo własnych krów i przeznaczenia bydła na mięso. Jednym z prężniej rozwijających się regionów sprzedaży bydła opasowego jest województwo kujawsko – pomorskie. Jak przekonuje przedstawiciel firmy Ak-Rol Krzysztof Szafran, zajmującej się m.in. sprzedażą i skupem cieląt mięsnych, hodowla ras typowo mięsnych znajduje coraz większe uznanie, a najpopularniejsze są rasy Simental, Limousine, Charoilaise oraz ich krzyżówek. Rokrocznie spożycie wołowiny z typowo mięsnych ras rośnie, choć daleko nam jeszcze do krajów Europy zachodniej, w których jest ono kilkukrotnie wyższe, jednak wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa oraz rozpowszechniania się wyspecjalizowanych hodowli, trend ten zmierza w dobrym kierunku.