Maszyny rolnicze to jedne z najbardziej eksploatowanych pojazdów, a tym samym wymagających najwięcej uwagi i właściwej konserwacji. Nie wystarczy postawić na serwis maszyny raz do roku, o czym doskonale wie każdy rolnik. Często w najgorętszym czasie sezonu zachodzi konieczność wymiany zużytych części. Zobacz, jak prawidłowo dbać o te pojazdy i ich części.

Serwis i konserwacja

Niezależnie, czy posiadasz wiele maszyn, czy może wystarcza Ci ciągnik i odpowiednie akcesoria, tajemnica nie jest, że o maszynę trzeba odpowiednio dbać. Odpowiednio – czyli jak?

Przede wszystkim przed rozpoczęciem nowego sezonu należy dokładnie sprawdzić stan sprzętu. Jeśli był odpowiednio przechowywany – pod dachem, gdzie nie miał styczności z wodą, śniegiem i ujemnymi temperaturami przegląd ten może okazać się formalnością. Nie każdy jednak ma takie możliwości, a maszyny narażone na wilgoć i złe warunki atmosferyczne, które dodatkowo stoją nieużywane przez kilka miesięcy, niszczeją.

Po dokonaniu niezbędnych napraw i wymianie uszkodzonych części maszyn rolniczych zwróć uwagę na właściwą eksploatację sprzętu także podczas trwania prac. Przede wszystkim, części, które zakupujesz, powinny pochodzić od renomowanych producentów, gdyż wątpliwej jakości części mogą być przyczyną większych uszkodzeń.

Ważne jest również, aby korzystać z wysokiej jakości paliwa, ponieważ układem, który najczęściej ulega usterkom, jest właśnie układ paliwowy – ze względu na stosowanie paliw niskiej jakości. Dbaj także o czystość maszyny i kontroluj stan ogumienia.

Wymiana części maszyn rolniczych

Gdy maszyna ulegnie awarii, nie pozostaje nam czasem nic innego, niż wymiana uszkodzonych części. Warto pamiętać, że jest to inwestycja w pojazd i wybór części zamiennych z wątpliwego źródła, być może pozwoli nam zaoszczędzić kilka złotych, jednak w ogólnym rozrachunku może przyczynić się do większych uszkodzeń maszyny, a tym samym konieczności wykonania dużych napraw. Lepiej więc wybrać renomowaną firmę, taką jak sklep Czemarol, oferującą bogaty wybór części do ciągników, koparek i innych maszyn rolniczych, a także akcesoria i materiały eksploatacyjne.

Wymiana opon do maszyn rolniczych

Kondycja opon w maszynach rolniczych ma ogromny wpływ nie tylko na stan pojazdu, ale również na nasze bezpieczeństwo. Podstawą w eksploatacji opon rolniczych jest sprawdzanie stanu ciśnienia w oponach i zużycia bieżnika.

Jeśli natomiast przyjdzie czas wymiany, pamiętaj, aby przy wyborze opon kierować się nie tylko rozmiarem, ale również dedykowanym udźwigiem oraz przeznaczeniem.