Większość działek budowlanych, które oferowane są na sprzedaż pod budowę domu jednorodzinnego, musi być w specjalistyczny sposób przygotowana do inwestycji. Przed robotami ziemnymi istotne jest zatem usunięcie niechcianych gęstwin, a także drzew i krzewów wraz z pniami oraz systemami korzeniowymi. Takie działanie znacznie usprawni przejście przez pierwsze etapy budowy domu oraz stanie się podwaliną pod przygotowanie pięknie zaaranżowanego ogrodu. Komu zatem zlecić wycinkę roślin z działki budowlanej i co na ten temat mówią przepisy?

Wycinka drzew a pozwolenia

O ile większość gatunków mniejszych krzewów oraz drzewka owocowe można wycinać z działki prywatnej według własnego uznania, o tyle większe krzewy czy drzewa liściaste oraz iglaste chronione są przez prawo. Najważniejsze regulacje określa:

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (j. t. Dz. U. z 2018 r., poz. 1614 z późn. zm.).

Stanowi ona między innymi o tym, iż właściciel działki budowlanej o pozwolenie na wycinkę drzew musi udać się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, a samowolne usuwanie takich roślin wysokich sankcjonowane jest dużymi grzywnami. Oczywiście istnieją również wyjątki, które uprawniają do wycięcia bez urzędowego zezwolenia. Możliwe jest to dla krzewów rosnących w skupisku o powierzchni do 25 m2, a także dla drzew, których obwód pnia mierzonego na wysokości 5 cm przekracza:

  • 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego;
  • 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego;
  • 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Komu zlecić wycinkę drzew i krzewów?


Wycinkę drzew i krzewów zawsze należy zlecać uprawnionym i doświadczonym specjalistom, którzy wykonają wszystkie prace precyzyjnie oraz bezpiecznie. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, w której powalone drzewo spadnie w niekontrolowany sposób na sąsiadującą działkę czy drogę. Proces wycinki musi być zatem dobrze zaplanowany i warto, by był poprzedzony podstawową dendrologiczną ekspertyzą. Dzięki niej właściciel działki może podjąć decyzję o zachowaniu kilku okazów drzew czy krzewów, wykorzystując je jako ważne elementy później aranżowanego ogrodu.

Dodać warto, że wykonawca wycinki drzew i krzewów z działki budowlanej nie tylko powinien zając się usunięciem roślin nad powierzchnią, ale także podpowierzchniowych systemów korzeniowych. W innym przypadku firma robót ziemnych podejmująca się wykopów fundamentowych czy tych pod drenaże może mieć utrudnione zadanie. Ponadto podczas wycinki powinno zadbać się o przygotowanie materiału opałowego z powalonych roślin. O to dla swoich klientów jest w stanie zadbać firma Utrzymania terenów zielonych Mariusza Sadowego z Chrołowic.

Na czym polega wycinka drzew i krzewów?

Jak już wcześniej wspomniano, wycinka drzew i krzewów wymaga określenia warunków bezpiecznej pracy. Ważne jest też ocenienie stanu drzewostanu tak, by wskazać, które rośliny mają pozostać na działce, stając się częścią ogrodu. Kolejne etapy wycinki to zaś koszenie traw i roślinności niskiej, a także właściwe prace arborystyczne. W zależności od sprzętu danej firmy oraz uprawnień jej pracowników mogą one odbywać się różnymi metodami. Niekiedy drzewa powalane są od dołu w określonym wcześniej dokładnie kierunku, a w innych przypadkach do wycinki wykorzystuje się np. podnośniki koszowe. To wtedy wysoka roślina usuwana jest od korony, kiedy to arborysta tnie gałęzie i konary, a potem schodzi niżej, rozczłonkowując pień. Roboty kończą się segregacją materiału na tzw. odpady zielone oraz na drewno zdatne do wykorzystania do celów opałowych.