Chyba każdy z nas lubi owoce. Są one smaczne, a oprócz tego dobrze wpływają na nasze zdrowie oraz dostarczają nam niezbędnych substancji odżywczych. Jednym z ciekawych owoców jest aronia. Krzewy aronii dotarły do nas z Ameryki Północnej i obecnie możemy cieszyć się jej owocami, które są okrągłe lub nieco wydłużone, a ich barwa jest czarna. Oczywiście, zanim będziemy mogli kosztować te owoce, konieczne jest wcześniejsze założenie plantacji aronii. Co warto wiedzieć na ten temat?

Odpowiedni wybór miejsca uprawy

Aronia wyróżnia się tym, że przystosowuje się do rozmaitych warunków środowiskowych. To oznacza, że w Polsce można ją uprawiać niemalże wszędzie. Problemu z jej uprawą nie ma nawet na terenach podgórskich. Jednak wybór miejsca, gdzie posadzimy sadzonki aronii, nie może być przypadkowy. Aronia lubi duże ilości światła, dlatego warto posadzić ją w miejscu dobrze nasłonecznionym. Warto też dodać, że krzewy potrzebują 500 – 600 mm opadów rocznie, aczkolwiek aronia jest tolerancyjna na brak wilgoci lub jej nadmiar.

Negatywny wpływ na wysokość zbiorów, a także jakość owoców aronii mogą mieć susze. Aronia powinna mieć zapewnioną wilgotność szczególnie w fazie intensywnego wzrostu owoców, czyli latem. Największych plonów możemy spodziewać się, gdy krzewy aronii posadzone są na żyznych ziemiach, które są przewiewne i mają dużą pojemność wodną. Trzeba jednak zaznaczyć, że nawet na niższych klasach gleb uprawa aronii może dać zadowalające efekty. Kluczowe wtedy jest odpowiednie nawożenie oraz pielęgnacja. Aronia nie powinna być uprawiana na ziemiach kamienistych, żwirzastych, podbagnionych oraz zasolonych.

 Plantacja aronii – zakładanie

Zakładając plantację aronii, musimy pamiętać o tym, by rozmieszczenie krzewów umożliwiało ich mechaniczną obróbkę. Z tego względu fachowcy z tej branży ze Szkółki Specjalistycznej Aronii Czarnoowocowej Eggert w województwie mazowieckim zalecają, by na większych plantacjach rzędy krzewów były oddalone od siebie o 4 metry. Nie bez znaczenia jest także zachowanie odległości między krzewami w każdym rzędzie. Zaleca się, by ta odległość wynosiła około 60 – 80 cm.

Wybór materiału sadzeniowego

Oprócz wyboru właściwego miejsca, gdzie założymy plantację, równie ważne jest wybranie odpowiedniego materiału sadzeniowego. Sadzonki aronii, które będą w stałym miejscu, powinny być jednorodne. Najlepiej, aby sadzonki były dwuletnie, lub trzy letnie, aczkolwiek dobrze rozwinięte jednoroczne również są wskazane. Sezon wykopywania sadzonek aronii, zaczyna się pod koniec września a kończy z chwilą pierwszych mrozów. Sadzonki mogą zostać przechowane przez zimę w specjalnych chłodniach szkółkarskich. Taka forma przechowania zapewniająca optymalną wilgotność i temperaturę umożliwia szkółce wysyłkę sadzonek w najdalsze zakątki świata. . Plantacje aronii zakłada się z sadzonek selekcyjnych, które rozmnażane są wegetatywnie. Na koniec warto dodać, że sadzonki aronii można sadzić jesienią oraz na wiosnę. Sadzenie jesienne jest korzystniejsze, ponieważ aronia wcześnie zaczyna wegetację.