Nie da się ukryć, że jednymi z najważniejszych urządzeń, które wykorzystujemy przy pracy na roli, są opryskiwacze polowe. Różnią się od siebie głównie przeznaczeniem – czyli rodzajem upraw – oraz mechanizmem rozprowadzania środka chemicznego. Różne rodzaje opryskiwaczy posiadają także inne podzespoły.

Jakie są najważniejsze rodzaje opryskiwaczy?

Opryskiwacze polowe mogą być zawieszane, samojezdne lub ciągnione. Różnice więc wynikają z mocowania urządzenia. To, jakie mocowanie wykorzystujemy, zależy oczywiście od wielu czynników - takich jak chociażby specyfika pola i roślin. Opryskiwacze zawieszane są - jak sama nazwa wskazuje – zawieszone na TUZ ciągnika. To, na jaką odległość możemy nimi opryskiwać, zależy od długości belki roboczej. Innym rodzajem są opryskiwacze ciągnione - te zostają zaczepiane do pojazdu rolniczego, który je ciągnie za sobą. Wyróżniają się - oprócz oczywistej budowy – specyficznym typem zaczepów. Sam proces rozpylania natomiast może przybierać kilka form – na przykład płaskiego lub rzędowego. To, jakiego użyjemy, wynikać będzie z rodzaju upraw na naszym polu. Najważniejsze, aby jak najdokładniej pokryć rośliny nawozem. Na rynku dostępne są również opryskiwacze w postaci maszyn samojezdnych. Wyróżniają się one dwiema osiami skrętnymi, ponadto posiadają kabinę oraz silnik. Pojazdy te, w porównaniu do innych rodzajów opryskiwaczy, mają dość wysoką cenę. Jeżeli więc dysponujemy ograniczonym budżetem, weźmy pod uwagę inne opcje.

Oferta firmy Mega Technika Rolnicza

Podczas wyboru konkretnego urządzenia warto skorzystać z porady specjalisty. Firma Mega Technika Rolnicza z siedzibą w Łukowie, na terenie województwa lubelskiego, posiada w swojej ofercie różnego rodzaju maszyny rolnicze wysokiej jakości. Swoją działalność rozpoczęła w 1992 roku i od tego czasu zyskała szerokie grono zadowolonych Klientów. Oferta firmy obejmuje niezawodne opryskiwacza, a także ciągniki, ogumienie, maszyny komunalne, sadownicze, ładowarki i miniładowarki. Mega oferuje również części zamienne z branży metalowej, a także serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Wykwalifikowani pracownicy chętnie służą pomocą w doborze odpowiedniego urządzenia. Dzięki rozbudowanej ofercie oraz merytorycznemu doradztwu jesteśmy w stanie podjąć możliwie najlepszą decyzję.

Przygotowanie do oprysków

Warto pamiętać również o dodatkowych kwestiach. Aby skutecznie dostarczyć środki chemiczne naszym uprawom, konieczne jest nie tylko odpowiednie urządzenie, ale i przygotowanie. Ważne, aby przed opryskami wyposażyć się w odzież ochronną i akcesoria, takie jak okulary czy maski. Planując pracę, należy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne. Wietrzne dni nie są najlepszą porą, gdyż wówczas wiatr rozniesie część materiału. Pogoda musi być więc niemalże idealna. Pamiętając o tych podstawowych zasadach, unikniemy zbędnego stresu oraz rozczarowania.