Zgodnie z obecnym stanem prawnym, odprowadzanie ścieków przemysłowych jest regulowane przez Ustawę o Prawie wodnym. Przed rozpoczęciem odprowadzania ścieków do kanalizacji, musimy się przyjrzeć pewnym kwestiom.

Jakie ścieki są ściekami przemysłowymi?

Zgodnie z definicją, ścieki przemysłowe powstają przy okazji prowadzenia działalności handlowej, przemysłowej, transportowej itd. Powyższa definicja nie obejmuje natomiast ścieków, które powstały w wyniku np. korzystania z toalety przez pracowników, a jedynie te wytworzone w trakcie pracy.

Jaki skład mają ścieki?

Nasze ścieki muszą posiadać odpowiednie parametry, wskazane w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Morskiej oraz w rozporządzeniu Ministra Budownictwa - zależnie, gdzie będziemy odprowadzać nieczystości. Jednak już po samym charakterze naszej działalności, możemy określić czy nasze ścieki będą potencjalnie szkodliwe dla środowiska i czy należy je przebadać. Na przykład, myjnia samochodowa może generować nieczystości w postaci paliw, olejów i smarów wyciekających z samochodów oraz fosfor, używany w środkach czystości.

W jaki sposób możemy odprowadzać ścieki?

Bez względu na to, jaką działalność prowadzimy, nasze nieczystości powinny być odprowadzane w sposób zorganizowany. Ich swobodny spływ może spowodować degradację gleby. Jest również zagrożony sankcjami karnymi. Sposobów na samo odprowadzanie ścieków jest trzy:

  • Odprowadzanie bezpośrednio do zbiornika bezodpływowego za pomocą wozów asenizacyjnych – musimy jednak pamiętać, że jeśli w naszych nieczystościach znajdują się substancje szkodliwe dla środowiska, należy uzyskać na to odpowiednie pozwolenie – od administratora i wodnoprawne.
  • Odprowadzanie do gminnej sieci kanalizacji sanitarnej – tu również musimy mieć pozwolenie, ale tym razem administratora sieci. Jeśli w składzie ścieków będziemy mieli substancje szczególnie szkodliwe, dodatkowo powinniśmy mieć pozwolenie wodnoprawne.
  • Odprowadzanie ścieków do wód - tutaj zawsze będziemy potrzebowali pozwolenia wodnoprawnego.
Każdorazowo przed podjęciem jakichkolwiek kroków, warto skorzystać z pomocy. Firma Eko-Out zajmuje się doradztwem i dokumentacją w sprawach ochrony środowiska. Specjaliści z dużym doświadczeniem profesjonalnie pomogą Ci przejść przez trudne procedury tak, aby Twoja firma nie miała kłopotów związanych z niedopełnieniem wymagań środowiskowych.