Róg podeszwy u bydła mlecznego każdego miesiąca rośnie nawet do kilkunastu milimetrów, dlatego obowiązkiem hodowcy jest zadbanie o ich regularną korekcję, minimum raz na pół roku. U zwierząt hodowlanych, przebywających długo w oborze, niemożność samodzielnego wytarcia nawarstwionego rogu może powodować schorzenia kończyn dolnych oraz inne, ogólnoustrojowe choroby. W naszym artykule przedstawimy, jakie skutki ma niewłaściwa lub nieregularna korekcja racic krów mlecznych.

Zaburzenia metaboliczne i schorzenia układu rozrodczego

Krowy, u których nie są przeprowadzane cykliczne korekcje racic, zaczynają mieć poważne problemy z poruszaniem się, ponieważ wielowarstwowy róg ścierny sprawia im ból podczas wstawania i chodzenia, utrudniając zachowanie równowagi oraz utrzymanie prawidłowej postawy. Zwierzę ogranicza zatem swoje ruchy do minimum, co również wpływa negatywnie na jego metabolizm. Jak wyjaśnia ekspert z firmy Macieja Mączki:

Krowy mleczne z wrośniętym rogiem ściernym tracą apetyt i rzadziej jedzą, wskutek czego mogą mieć niedobory podstawowych składników odżywczych, co wpływa na spadek produkcji mleka, problemy z zapłodnieniem, a także zbyt wolne kurczenie się macicy po wycieleniu.

Schorzenia powstałe w wyniku namnażania się bakterii i grzybów w obrębie racic

Dzięki regularnej korekcji racic spada ryzyko wystąpienia stanów zapalnych w ich obrębie, co ułatwia utrzymanie higieny i dobrostanu zwierząt. Przerośnięte rogi ścierne oraz sąsiadująca z nimi skóra szybko stają się pożywką dla bakterii i grzybów. Na chropowatej strukturze zrogowaciałych tkanek tworzą się wówczas niebezpieczne dla zdrowia zwierzęcia siedliska drobnoustrojów, co w połączeniu z wilgocią oraz podwyższoną temperaturą wewnątrz obory może prowadzić do powstawania procesów gnilnych w obrębie racic.

W niewypoziomowanych racicach bydlęcych, szczególnie u osobników z wrodzonymi wadami kończyn, tworzą się często bolesne wrzody, które znacznie pogarszają kondycję zwierząt i powodują spadek ich produktywności. Kolejnym, powszechnie spotykanym schorzeniem, związanym z nieregularną korekcją, jest zanokcica, nazywana również ropowicą bądź nekrobacylozą międzypalcową. Infekcja ta powstaje w wyniku urazów szpary międzyracicowej, w której następnie namnażają się liczne bakterie beztlenowe, wywołujące opuchliznę, świąd i wyciek ropnej wydzieliny. Nieleczona zanokcica może prowadzić do martwicy, a nawet uszkodzenia stawów krowy mlecznej.

Co oferuje firma Macieja Mączki?

Maciej Mączka to specjalista w hodowli zwierząt gospodarskich, takich jak krowy mleczne, jałówki hodowlane i byki. Oferuje sprzedaż i obrót zwierzętami, elastycznie dopasowując się do potrzeb klientów. Przedsiębiorstwo dba o najwyższe standardy opieki nad zwierzętami, współpracując z hodowcami i specjalistami w branży, aby zapewnić zdrowe warunki życia i prawidłowy rozwój genetyki.W ofercie firmy znajduje się hodowla krów na mleko, obejmująca zarówno krowy mleczne, jak i młode krowy przeznaczone do dalszej hodowli. Maciej Mączka oferuje także sprzedaż jałówek hodowlanych, dbając o ich zdrowie i utrzymanie oraz spełnianie oczekiwań klientów pod względem jakości i genetyki.