Wysłodziny browarniane kojarzą się przede wszystkim z wykorzystywaniem ich jako uzupełnienie diety bydła. Tymczasem zastosowanie odpadu powstającego w procesie produkcji piwa jest znacznie szersze i bardziej różnorodne. Jakie zwierzęta mogą spożywać wysłodziny browarniane? Do kogo skierowana jest oferta firmy DOMINO, dystrybutora młóta browarnianego? Odpowiedzi właśnie na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Wysłodziny browarniane – charakterystyka

W przypadku większości procesów wytwórczych powstają produkty uboczne, będące odpadami, których trzeba się pozbyć. Jednak czasami zdarza się, że odpady te okazują się przydatne i znajdują zastosowanie w różnych branżach. Właśnie tak jest w przypadku wysłodzin browarnianych, które powstają podczas procesu warzenia piwa. Są to pozostałości ze słodu jęczmiennego, które nie rozpuściły się podczas etapu podgrzewania i fermentowania zacieru. Uzyskane w ten sposób młóto jest później skupowane przez firmy takie jak DOMINO, która działa na terenie Żywca i zajmuje się dystrybucją wysłodzin browarnianych. Najczęściej firma zaopatruje w wysłodziny:

  • duże fermy zwierząt hodowlanych,

  • rolników indywidualnych,

  • mieszalnie pasz,

  • dostawców surowców.

Wysłodziny browarniane – dla jakich zwierząt?

Wysłodziny browarniane oferowane przez żywiecką firmę DOMINO zdecydowanie najczęściej są wykorzystywane jako składnik uzupełniający dietę krów. Właściciele gospodarstw sięgają po wysłodziny przede wszystkim dlatego, że duża ilość białka, które się w nich znajduje, zapewnia większą produkcję mleka, a także poprawia jego jakość. Jak mówi pracownik DOMINO, właściciele zwierząt hodowlanych równie często stosują młóto jako dodatek do paszy dla świń. Szczególnie dla loch, które są w pierwszym stadium ciąży i potrzebują pożywienia sycącego, ale o niskiej wartości energetycznej.

Doskonałe składniki odżywcze, które znajdują się w młócie sprzedawanym przez dystrybutora wysłodzin DOMINO, sprawiają, że jest to doskonała domieszka wzbogacająca dietę także dla wielu innych zwierząt gospodarskich. Wśród nich można wymienić m.in. konie, owce, kozy czy kury. Niektórzy wysłodziny wykorzystują także do karmienia ryb.

Smakołyki dla psów

Jednym z zaskakujących zastosowań odpadów ze słodu zbożowego, które powstają w procesie produkcji piwa, bez wątpienia jest produkcja smakołyków dla psów. Dzięki temu, że są bardzo łatwe w wykonaniu, można zrobić je samodzielnie we własnym domu. Takie smakołyki są dla psów nie tylko wyjątkowo smaczne, ale też stanowią źródło ważnych składników odżywczych w diecie pupila.