Kombajny do zbioru porzeczek i aronii to maszyny, które znacznie ułatwiają pracę rolników. Dzięki nim zbieranie owoców staje się szybsze, efektywniejsze i mniej pracochłonne. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak działają kombajny do zbioru porzeczek i aronii oraz jakie są ich zalety.
Plantatorzy porzeczek i aronii
Podstawowym problemem z jakim borykają się plantatorzy porzeczki czy aronii jest brak siły roboczej i wysoki koszt zbioru ręcznego. Cena owoców na skupach nie jest jednakowa przez cały okres skupowania owoców, a dodatkowo w latach gdy owoców jest dużo, czas skupowania porzeczki jest ograniczony, a więc wszyscy producenci owoców chcą zebrać jak najwięcej w jak najkrótszym czasie i tylko przy pomocy własnego kombajnu można zbiór zakończyć nawet w kilka dni – oczywiście w zależności od wielkości plantacji.
Wydajność pracy kombajnów do zbioru porzeczek i aronii
Kombajny do zbioru porzeczek i aronii cechują się dużą wydajnością pracy. Dzięki nim można zebrać nawet kilka ton owoców w ciągu godziny. Wydajność pracy tych maszyn zależy oczywiście od wielu czynników, takich jak wielkość krzewów, ilości owocu czy warunków atmosferycznych.
Maszyny te są wyposażone w specjalne systemy otrząsające, które za pomocą drgań powodują zrzucenie dojrzałego owoców na taśmy transportujące (głowice można dostosować zarówno do zbioru owoców z młodych nasadzeń, jak i tych już starszych). Istnieją dwa rodzaje „palcy”: plastikowe i metalowe które również mają wpływ na oddziaływanie kombajnu na krzewy porzeczki, a także na jakość zebranych owoców. Taśmy z kolei są tak skonstruowane, aby w jak największym stopniu zminimalizować uszkodzenia owoców podczas transportu do zbiornika. Dodatkowo, wszystkie kombajny wyposażone są w wentylatory, służące do oczyszczenia owoców z liści i innych zanieczyszczeń.