Hodowla kur niosek może być prowadzona przy domowym gospodarstwie lub na skalę hurtową. Jest to gatunek wytrzymały na warunki atmosferyczne i przeznaczony typowo do znoszenia jaj. Przedsiębiorstwo Ferm – Drob Stanisławy Kaczyńskiej sprzedaje kurki jednodniowe, czyli pisklęta oraz te gotowe do nośności jaj. Kiedy kura osiąga dojrzałość? Czym karmi się kury?

Jak wygląda chów kur niosek w Ferm - Drob?

Ferma drobiu to przedsiębiorstwo, gdzie kury rozmnaża się, aby potem sprzedać je do hodowli, czerpiących przychód ze sprzedaży jaj.  W PPUH Ferm – Drob Stanisławy Kaczyńskiej kury chowane są w warunkach zgodnych z wymaganiami sanitarnymi. Przedsiębiorstwo prowadzi sprzedaż dla gospodarstw domowych i hurtowni jaj. Na Fermie pisklęta po wykluciu muszą pozostać w specjalnej ocieplanej strefie. Kiedy puch jest już wysuszony, kurki jednodniowe ocenia się pod względem kondycji fizycznej oraz ich możliwości rozwoju i nośności.

Są to drobne kury i nie jedzą dużo w porównaniu z innymi gatunkami drobiu, jednak ich dieta musi uwzględniać potrzebne do rozwoju składniki odżywcze. Dieta piskląt różni się nieco od diety dorosłych osobników. Pisklęta w pierwszej dobie życia nie wymagają dokarmiania, ponieważ wszystkie składniki odżywcze czerpią jeszcze z żółtka.

- dodaje jeden z doświadczonych pracowników Ferm – Drob.

Czym karmi się pisklęta i dorosłe kury?

Karmienie zaczyna się na drugi dzień i jest to żółtko gotowanego jaja, oraz czysta woda z kwaśnym mlekiem. Przy gospodarstwach domowych podaje się im niekiedy robaki prosto do dzioba, tak jak innym ptakom. Młode pisklęta potrzebują spore ilości białka, starsze będą czerpać białko i węglowodany z ziaren zbóż. Dużą zawartość białka ma pszenica oraz kukurydza, ich ziarna są wysokokaloryczne. Podaje się im sproszkowane zboża oraz zielonki. Kukurydzę włącza się do diety po około miesiącu, a wcześniej dokarmia się je słodką marchwią.

Dorosłe kury powinny mieć odpowiednio zbilansowaną paszę zbożową, z dodatkiem owsa i kukurydzy. Kukurydza zawiera spore ilości karotenu, co wpływa na bardziej intensywne zabarwienie jaj, to także źródło witaminy A. Owies nie jest specjalne smaczny dla kur, jednak zawiera witaminę E, która wpływa korzystnie na nośność jaj. Nie powinno się przesadzać natomiast z żytem, ponieważ zboże to może powodować problemy trawienne u kur. Warto włączyć do ich diety buraki pastewne i liście kapusty w przydomowym gospodarstwie, wtedy jaja będą jeszcze smaczniejsze.