Profesjonalna hodowla drobiu wymaga dostarczenie zwierzętom odpowiednik składników odżywczych. Z tego powodu właściciele przedsiębiorstw muszą zwrócić szczególną uwagę na jakość dostarczanej paszy. Produkty różnią się między sobą proporcjami zbóż oraz dodatków, które wypełniają zapotrzebowanie na wszelkie niezbędne elementy diety. Dzięki temu można z łatwością dostosować pokarm do przeznaczenia drobiu, zapewniając im prawidłowy rozwój.

Podstawowe składniki mieszanek paszowych

Nie ulega wątpliwości, że efektywność hodowli drobiu jest w dużej mierze uzależniona od zdrowia zwierząt. Dlatego też dla zaspokojenia potrzeb bytowych, a także produkcyjnych, koniecznie należy dobrać specjalnie zbilansowane pasze. Ich głównym składnikiem są zboża, które stanowią nawet  80% dawki pokarmowej, dostarczając zwierzętom solidną dawkę węglowodanów. Do kluczowych komponentów zaliczamy pszenicę charakteryzującą się niewielką ilością włókna oraz wysokim wskaźnikiem strawności. Pod względem energetycznym tylko nieznacznie ustępuje drugiemu istotnemu składnikowi, a więc kukurydzy. Ma ona szczególne znaczenie w żywieniu brojlerów i kur niosek, uzupełniając dietę o karoten czy witaminy (A, E). Ze względu na korzystny skład aminokwasowy w paszy nie może zabraknąć śruty rzepakowej oraz sojowej uzyskiwanej po ekstrakcji wysokiej jakości ziaren. Nie inaczej jest w przypadku produktów oferowanych przez Wytwórnię pasz i koncentratów Farmer, firmę zajmująca się produkcją pasz dla zwierząt oraz koncentratów. Firma działa na rynku już od wielu lat i jest jednym z liderów w swojej branży. Jej produkty cieszą się uznaniem wśród rolników i hodowców zwierząt w Polsce. W asortymencie firmy znajdziemy szeroki wybór nie tylko pasz, ale także koncentratów oraz mieszanek sypkich, granulowanych i walcowanych przeznaczonych dla drobiu (brojlerów, kur niosek, indyków, bażantów, przepiórek, perliczek, kaczek, gęsi oraz gatunków specjalnych)

W pełnoporcjowych mieszankach w formie kruszonki odnajdziemy ponadto uboczne produkty pochodzące z przerobu zbóż. Obok pszennych otrębów należy wyróżnić gluten pszenny, który w miksach występuje jako dodatek wiążący. W składzie surowcowym pasz drobiowych można też zaobserwować liczne związki mineralne, chociażby fosforany wapniowe odgrywające istotną rolę w procesie tworzenie kośćca.

Moc dodatków

Trudno sobie wyobrazić skład mieszanek paszowych dla drobiu bez odpowiednich dodatków, które pełnią kilka istotnych funkcji. Oprócz niezbędnych witamin i mikroskładników, takich jak żelazo czy miedź, zawierają one kokcydiostatyki, zapobiegające namnażaniu się groźnych pierwotniaków. Często są one obecne w formie ekstraktów ziołowych, chroniąc gospodarzy przed dużymi stratami ekonomicznymi.

Z pewnością nie jedna osoba zastanawiała się nad intensywnym zabarwieniem żółtek jaj oraz tuszek brojlerów. Sekret tkwi w tzw. ksantofilach nadających produktom pożądane przez konsumenta właściwości. Substancje barwiące mogą być zarówno pochodzenia naturalnego, jak i powstawać na drodze syntezy chemicznej. W pełnodawkowych mieszankach drobiowych prawidłowy efekt gwarantują susze z zielonek, a także ziarna kukurydzy bogate w karotenoidy. Wielu producentów stosuje też barwnik żółty w postaci luteiny.