Większość przedsiębiorstw w Polsce, i to nie tylko przemysłowych oraz handlowych, ale także usługowych, musi przygotowywać specjalne raporty do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami. Mówi o tym m.in. ustawa o systemie zarządzania emisjami, a także rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji.

Jakie podmioty muszą rejestrować się w KOBiZE?

W KOBiZE przede wszystkim muszą rejestrować się przedsiębiorstwa, które wprowadzają pyły oraz gazy do atmosfery w związku z prowadzonymi przez siebie działaniami produkcyjnymi, przetwórczymi itp. Najczęściej są to zatem większe przedsiębiorstwa z różnych sektorów gospodarczych i z odmiennych branż. Wielokrotnie rejestrację w KOBiZE muszą złożyć również różnego rodzaju pracownie, których działania także wprowadzają do atmosfery niebezpieczne substancje. Mowa o zakładach serwisowych motoryzacyjnych, o firmach metaloplastycznych, czy o innego rodzaju warsztatach. Co jednak z mniejszymi przedsiębiorstwami, które użytkują tylko urządzenia klimatyzacyjne oraz flotę własnych pojazdów? Takie firmy uważane są za tzw. „małe podmioty”, które eksploatują instalacje jedynie niewymagające pozwolenia na wprowadzanie pyłów i gazów do powietrza oraz eksploatują środki transportu (spalanie paliw w silnikach spalinowych). One nie muszą dokonywać rejestracji w KOBiZE, a raporty mogą przekazywać w uproszczony sposób poprzez specjalnie przygotowany formularz.

Informacje zawarte w raportach dla KOBiZE

Raporty dla KOBiZE są wprowadzane do systemu dzięki specjalnemu elektronicznemu kontu, które zawiera informacje dotyczące danych indentyfikacyjnych firmę, a także jej struktury technologicznej. Sam cyfrowy dokument zaś musi dotyczyć paliw, odpadów, czy surowców zużytych w instalacjach, emisyjności gazów cieplarnianych i innych substancji, charakterystyk procesów produkcji i przetwarzania dla instalacji, czy wykazów instalacji podlegających zgłoszeniu organowi ochrony środowiska. Raport musi również zawierać informacje dotyczące posiadanych decyzji, pozwoleń i certyfikatów dotyczących instalacji na terenie danego zakładu, a także te związane z eksploatacją takich urządzeń, jak pojazdy, czy klimatyzacja. Mowa zatem o raporcie z emisji z innych urządzeń, oraz z procesów spalania paliw w silnikach spalinowych.

Cel tworzenia raportów dla KOBiZE

Raport dla KOBiZE mają olbrzymią rolę w zarządzaniu ochroną środowiska w kraju. Są one jednym z podstawowych elementów tworzenia określonych strategii dotyczących np. obniżenia emisyjności CO2 w danych sektorach przemysłu. KOBiZE na podstawie przesyłanych danych z całej Polski, tworzy również własne raporty dotyczące m.in. przeglądów trendów emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych; emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych według kategorii źródeł; czy dotyczących wyznaczania krajowej rezerwy jednostek emisji.

Monitoring, raportowanie i zarządzanie ochroną środowiska przedsiębiorstwa

Obecnie przy dynamicznie rozwijającym się przemyśle i innych technologiach, a także przy dużym skupieniu się organów państwowych na kwestiach ochrony środowiska, przedsiębiorstwa muszą w swoich strukturach tworzyć stanowiska pracy dotyczące monitorowania, raportowania i zarządzania właśnie ochroną środowiska. Mogą one również skorzystać z outsourcingowych usług takich pracowni, jak ATMOTERM-EKOURBUS, które w ramach kompleksowych usług mogą również tworzyć dla klientów np. wnioski o pozwolenia zintegrowane, wnioski w zakresie handlu emisjami CO2, czy które mogą przeprowadzać indywidualne szkolenia personelu ochrony środowiska w zakładzie.