Pojazdy jezdniowe podnośnikowe to przydatne urządzenia, które mogą pełnić wiele funkcji. Tanim i jednocześnie skutecznym sposobem na zwiększenie ich możliwości jest jednak zakup dodatkowego osprzętu. Osprzęt, czyli akcesoria wymienne, do wózków widłowych, wpłynie na uniwersalność i funkcjonalność maszyny. Przyjrzyjmy się zatem podstawowym rodzajom osprzętu do pojazdów podnośnikowych oraz ich charakterystyce. 

Jaki osprzęt warto kupić?

Osprzęt do wózków widłowych to wszelkie części wymienne, które możemy zamontować w maszynach tego typu. Elementy te mogą mieć różne funkcje i zastosowania, dlatego kluczową kwestią jest specyfika planowanego przeznaczenia. Najbardziej popularnymi produktami są jednak: 

  • Łyżki – mogą one posłużyć przykładowo do transportu towarów, przy pracach budowlanych lub rolniczych;
  • Chwytaki – jak sama nazwa wskazuje, ich zadaniem jest podnoszenie pewnych przedmiotów, dlatego też najczęściej zastosowanie znajdują w rolnictwie, gdzie służą m.in.. do układania bel siana; 
  • Wysięgniki – posłużą nam do transportu zawieszonych produktów, a więc sprawdzą się w tartakach, zakładach przemysłowych lub na placu budowy;
  • Spychacze – służą do odśnieżania podłoża.

Dlaczego warto zainwestować w osprzęt do wózków widłowych?

Zakup osprzętu do wózka widłowego to korzystna opcja, ponieważ zamiast przeznaczać pieniądze na dodatkową maszynę, zyskujemy wielofunkcyjne urządzenie. Dzięki temu ograniczamy nasze wydatki. Ponadto, na rynku dostępnych jest wiele elementów wymiennych, nie będziemy mieć więc trudności ze znalezieniem właściwego produktu. Sam montaż natomiast nie jest skomplikowanym i długotrwałym procesem. 

Na co należy zwrócić uwagę, podczas zakupu osprzętu?

Przede wszystkim musimy pamiętać, że nie każdy element wymienny sprawdzi się do każdego urządzenia. Należy więc wybrać produkt, dopasowany do specyfiki posiadanego wózka widłowego. Warto w tym celu skonsultować się ze specjalistą – na przykład z firmy Hydrometal, która od ponad dziesięciu lat zajmuje się sprzedażą osprzętu od wiodących producentów. Kluczowy jest również odpowiedni montaż – w przeciwnym wypadku możemy doprowadzić do nadmiernego obciążenia wózka widłowego. To z kolei negatywnie wpłynie na jego wydajność.