Polska jest jednym z czołowych europejskich producentów mięsa. Infrastruktura gospodarstw hodowli bydła rzeźnego, a także skupów i rzeźni, jest w naszym kraju na najwyższym światowym poziomie. Przekłada się to na jakość wyrobów, które są w dużej mierze eksportowane za granicę do takich państw, jak Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Francja, czy Rosja. Dużą zasługę w tym mają również różne odmiany bydła mięsnego, które hodowane są w Polsce. Poznaj ich kilka gatunków!

Klasyfikacje ras bydła mięsnego

Klasyfikacje ras bydła mięsnego, przede wszystkim tworzone są ze względu na kraj pochodzenia, krzyżówki, a także ze względu na masę ciała, którą zwierzęta mogą osiągnąć. Gatunki bydła charakteryzują się również inną jakością, a nawet smakiem mięsa, na co wpływa również sposób opasu. Do gatunków dużych, zalicza się zatem m.in. rasy harolaise, limousine, blonde d’aquitaine, simental, marchigiana, salers, belgian blue. To one przy hodowli wymagają dużej ilości wysokokalorycznego pożywienia. Bydło to cenione jest zaś ze względu na rozbudowane umięśnienie z niskim poziomem tłuszczu. Wysokimi walorami smakowymi, a także łatwością w przeprowadzaniu procesów cięcia mięsa w rzeźniach, wyróżniają się gatunki średnie. Mowa o welsh black, piemontese, hereford i angus. Coraz częściej hodowane są na terenie Polski, również „małe” bydła mięsne takie, jak highland i galloway. Ich hodowla jest dzisiaj bardzo opłacalna m.in. ze względu na świetne parametry rozrodu.

Bydło mięsne ze względy na kraje pochodzenia

W Polsce hodowane są różne rasy bydła mięsnego ze względu na kraj pochodzenia. Do najpopularniejszych zalicza się:

  • rasy brytyjskie: hereford, angus, galloway, welsh black, highland;

  • rasy francuskie: charolaise, limousine;

  • rasy włoskie: piemontese, marchigiana;

  • rasy szwajcarskie i niemieckie: simental, uckermärker;

  • a także rasa belgijska: belgian blue.

Coraz chętniej hodowcy zajmują się hodowlą rasy japońskiej wagyu, która również pożądana jest w skupach. Różnorodność mięs na rynku jest bowiem bardzo ważna, a im więcej gatunków w obrocie, tym lepsze ceny produktów zarówno dla rolników, rzeźni, jak i dla konsumentów.

Bydło w najlepszych polskich skupach

Najlepsze polskie skupy bydła, przede wszystkim zwracają uwagę na gatunek zwierząt, a także sposób chowu. Ważne są również wszystkie aktualne badania, w tym dane dotyczące przebiegu życia każdej sztuki byka, czy jałówki. Wysokim profesjonalizmem działań, który przekłada się na wypuszczanie na rynek najwyższej klasy mięs, wyróżnia się hodowla krów Mateusz Paweł Ćwikliński, który współpracuje tylko z najlepszymi hodowcami. To właśnie dzięki takim przedsiębiorstwom polskie mięsa są tak cenione na całym świecie!

Firma Mateusza Ćwiklińskiego to renomowane przedsiębiorstwo specjalizujące się w kompleksowej działalności związanej z hodowlą bydła. Zajmuje się hodowlą zarówno krów mlecznych, jak i mięsnych, skupując oraz sprzedając wysokiej jakości zwierzęta. Jako ekspert w dziedzinie hodowli bydła, szczególną uwagę przykłada do ról kluczowych ras, takich jak Polska Czerwona, Wrzosówka, Irish Cob oraz innych. Dzięki profesjonalnemu podejściu do hodowli, firma odnosi sukcesy zarówno w produkcji mleka, oferując krowy mleczne o doskonałej wydajności, jak i w produkcji wołowiny kulinarniej, zapewniając wysokogatunkowe mięso z hodowli bydła mięsnego. Firma nie tylko prowadzi własną hodowlę, ale także oferuje usługi skupu i sprzedaży bydła hodowlanego. Dzięki temu przedsiębiorstwo wspiera rolników w poprawie jakości swoich stad poprzez dostarczanie wysokiej jakości zwierząt hodowlanych.